Jak na zazimování levandule
Krásné levandule jsou nádherným solitérem, které doslova provoní celý prostor vašeho záhonu. Fialové moře kvítků, které vytvoří levandule, je nádherné a hodí se na každou zahrádku. V poslední době jsou to právě levandule, které se těší velké pozornosti pěstitelů a zahradníků. Pokud se věnujete pěstování levandulí, měli byste dbát na to, aby i vaše rostliny dokázaly bez úhony přežít zimu. Jestliže se o levandule nepostaráte, můžete se setkat s tím, že následující sezona bude bez nich, což by byla škoda. Jak tedy na zazimování levandulí?
Levandule je odolná
Levandule je velmi odolná květina, která dokáže přežít i nehostinné podmínky. Pokud necháte na záhonu rostlinu na zimu, nemělo by se nic stát. U levandulí v truhlíku je to nejmenší konkrétní rostliny schovat do míst, která nebudou vystavena minimálním teplotám. Vyvarujete se zbytečnému riskování.
Ostříhejte květy
Určitě u levandule na zimu ostříhejte květy. Popravdě řečeno, po určité době květy stejně dřevnatí a již nejsou nijak vzhledově vábné. Jejich vůně je také tatam, a tak je vhodné vzít obyčejné nůžky a odstřihnout je. U některých vzrostlejších květin se mohou vyskytnout komplikace s tuhým stvolem, a tak je prostě ustřihnete zahradnickými nůžkami, jež toho zvládnou mnohem více. Záleží zkrátka na tom, do jaké míry máte levanduli vzrostlou.
A v tuhých mrazech?
V první řadě je třeba říct, že levandule lékařská je poměrně odolná květina, která je schopna přežít i nehostinné podmínky. Přílišné mrazy jí pochopitelně škodí, takže není od věci rostlinu přikrýt nějakým hadříkem nebo nějakou jinou lávovinou v případě, že uhodí velmi tuhé mrazy okolo takových – 10 stupňů Celsia a více, je vhodné levandulí takto ošetřit. Budete mít mnohem vyšší šanci, že vám neumrzne. Zejména v květináčích je možné levanduli efektivně chránit.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.