Jak na výsev mrkve? Tato rostlina nesnáší přesazování!

Mrkev

Vypěstovat si vlastní mrkev není příliš náročné! Jen je potřeba splnit několik základních podmínek. Výsev mrkve zvládnou i naprostí začátečníci. Ve srovnání s pěstováním petržele je to hračka. Petržel má totiž větší nároky na živiny v půdě a taktéž mu trvá déle, než dozraje. Také termínů, kdy můžete mrkev vysít je hned několik. Rozhodnout se můžete pro jarní výsev, který provádíme nejčastěji v průběhu dubna. Možné je ale mrkev vysadit i na podzim.

Výsev mrkev na jaře a na podzim

Jarní výsev provádíme v měsíci dubnu, ale také květnu. Kdy jsou jednotlivé termíny vhodné? Rané odrůdy mrkve je třeba zasít do konce dubna. V první polovině května pak sejeme mrkev středně pozdní, v druhé polovině května pak pozdní odrůdy. V listopadu či prosinci vyséváme zimní odrůdy mrkve (pokud je listopad příliš teplý, počkáme do prosince – mrkev klíčí již při teplotě 3 °C). Podzimní výsev má tu výhodu, že se snižuje riziko napadení pochmurnatkou, největším nepřítelem mrkve.

Přesný způsob výsevu

Pro výsev mrkve si připravte řádky asi 1 cm hluboké a ve vzdálenosti cca 25 cm od sebe. Větší hloubka mrkvím neprospívá, sazenice jsou slabší a trvá jim déle, než vzejdou. Vyséváme je rovnou na záhon, protože nesnesou přesazování. Mrkev je možné pěstovat také v květináči, ale je to obtížné. Vzhledem k tomu, že semínka jsou velmi drobná, může být jejich rovnoměrný výsev ztížen. Na to ale existuje jednoduchý trik: semínka smíchejte s pískem nebo zeminou a teprve poté je vysévejte. Pomůže to proti příliš hustému výsevu.

Mrkev

Foto: Pixabay

Pozor na hustý výsev

Tento trik se vyplatí používat ještě z jednoho dobrého důvodu: až rostlinky vzejdou, budete je muset vyjednotit. Jedině tak budou mít dostatek prostoru k růstu. Díky méně hustému výsevu protrháte menší množství mrkve, což znamená, že můžete ušetřit i nějaké ty peníze za semínka. Tím hlavním je ale to, že vůně vytrhané mrkve láká škůdce, kteří se do vašich rostlinek rádi pouštějí. Proto je dobré vytrhat jich co nejméně, a pokud možno těsně před setmění. Protrhanou mrkev nikdy nenechávejte v blízkosti záhonu, kde pěstujete mrkev.

Klíčení mrkve

Semena mrkve vyklíčí za asi 10 až 20 dní. Vydrží i mrazy až do – 3 °C, krátkodobě dokonce snesou i teplotu – 8 °C. Pokud jste se rozhodli pro jarní sklizeň, je vhodné kombinovat výsev mrkev a výsev ředkviček. Semínka můžete smíchat dohromady spolu s trochou písku a vyset je do jednoho řádku. V době, kdy je ředkvička připravená ke sklizni, je mrkev ještě malinká. Po vytrhnutí ředkviček začne mrkev rychleji růst. Navíc ředkvičky ukazují, na jakém místě se nachází řádek.

Zdroje info:

https://www.floranazahrade.cz/pestovani-mrkve-a-petrzele-je-to-snadne-ale/

https://niepodlewam.pl/siew-marchwi-jak-gleboko-i-kiedy/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!