Jak na výsev a pěstování paprik
Recept na to jak vypěstovat krásné papriky má většina z nás, nicméně mnohdy se jedná pouze o teoretické znalosti, které nemusejí ke skutečně pestré a kvalitní úrodě vést. Papriky si určitě vyžadují pravidelnou péči, jinak vám na zahradě vyrostou pouze menší kusy, kvůli nimž se ani nevyplatí rostlinku pěstovat. Podívejme se tedy na to, jak by měly výsev paprik a jejich následné pěstování vypadat. Pomalu již začíná přicházet čas, kdy bude nutné zasadit semínka paprik, aby nám vyrostly ty správné sazeničky, jež lze pak umístit přímo do země.
Výsadba paprik
Venku je ještě skutečná zima, nicméně leden a začátek února jsou opravdu ideálním obdobím, kdy by se měla semínka paprik zasadit. Před jejich výsadbou je ideální namočit je zhruba na 10 hodin do vody. Papriky milují teplo, takže jim dopřejte teplotu mezi 23 až 25 stupni Celsia. Semena byste měli sázet do hlinitopísčité, anebo plně hlinité půdy, která se bude vyznačovat vysokou propustností. Pozor si dejte při pěstování sazeniček zejména na molice a mšice. I v interiéru vám dokážou rostlinky zdevastovat.
Výsadba sazenic paprik
Na konečné stanoviště je třeba papriky zasadit až v květnu, kdy již nebudou hrozit žádné mrazíky. Máte-li doma skleník anebo fóliovník, pak můžete klidně vysadit již v průběhu dubna. Dočkáte se tak dřívější a možná i větší úrody, než by tomu bylo při vysazení paprik přímo venku na záhonu. Sázet byste měli do sponu, a to ve vzdálenosti cca 45 cm.
Důležité hnojení a zálivka
Prpiky se vyplatí zahnojovat. Optimální je kravský hnůj aplikovaný na podzim před sezonou. Zálivka by měla probíhat za pomocí odstáté vody, která by měla být vlažná. Určitě není od věci ošetřit rostliny i nějakým přípravkem proti plísním a škůdcům. Jmenovat můžeme třeba Symbivit. Papriky je třeba zalévat pravidelně a zamezit úplnému vyschnutí půdy pod nimi.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.