Jak na výběr správného substrátu pro výsev
Už jste začali s předpěstováním některých rostlin? Pokud ano, pak jste nejspíše hodně váhali s volbou toho správného substrátu. Vybírat je možné mezi poměrně velkým množstvím různých alternativ. Někdo si zkrátka ze zahrady vezme trochu zeminy, je-li to aktuálně možné, nicméně spousta z nás substrát nakupuje.Volba není jednoduchá, protože je zapotřebí vybírat pro většinu rostlin specifický substrát. Jaká jsou specifika různých variant? Na to se podíváme podrobněji v tomto článku.
Co může způsobit nevhodný substrát?
V první řadě spousty fyziologických poruch. Mezi ty nejčastější se řadí bezesporu poškození kořenového systému. Některé rostliny nesnášejí substrát přemokřený, což je často případ rašeliny. Ta do sebe dokáže nasáknout až neuvěřitelné množství vody. Někdy se rostliny vysazují do doposud nezetlelého kompostu. Také špatná volba. Obsahují spousty organických částí, jež budou logicky časem zahnívat. Vznikají také mycelia fytopatogenních hub napadající kořenový systém rostlin a mnohdy i nadzemní části rostlin. Chudý substrát naopak zaviní zakrnění rostlin. Těžká půda zkrátka živiny nedokáže navázat. Bude-li substrát příliš kyselý, pravděpodobně dojde ke chloróze listových čepelí. Jde o charakteristické žloutnutí. Výborné je jako desinfekce propaření půdy v tlakovém hrnci. My se dále podíváme na konkrétní nedílné součásti různých směsí.
Listovka optimálně z bukového listí
Výbornou volbou je především listovka vzniknuvší tlením listí z různých dřevin. Optimální je především v případě bukového listí. Substrát obsahuje tradičně až 60 % humusu. Kyselost osciluje mezi 5 až 6,7 pH.
Zemina z kompostu
Vznikne za určitou dobu tak, že se postupně rozkládají rostlinné zbytky. Zhruba po nějakých 2 až 3 letech vznikne zemina písčitohlinitého charakteru mající maximálně okolo 20 % humusu. Vlastnosti zeminy se odvíjí od míry jejího vyzrání. Počítat byste ale bohužel měli s různými zárodky, bakteriemi a plísněmi.
Rašelina
Vzniká tak, že se rozkládají mechy, a to anaerobním způsobem. Rozpadat se také ale mohou rašeliníky nebo kyselé traviny. Nejlepší substrát nabízejí horská rašeliniště s typickým rašeliníkem Sphagnum squarrosum. Obsahuje okolo 80 % organických látek a jeho kyselost se pohybuje kolem 4,5 pH. Živin se ale v rašelině nachází málo a je třeba ji míchat s minerálním hnojivem. Nejčastěji v poměrech 1:1 až 1:3.
Písek jako součást mnoha substrátů
Prakticky ve všech kultivačních substrátech najdete také písek. Pozor ale na to, když přidáte písku až příliš. Pak je zemina udusaná a slehlá. Pro zkypření půdy se mnohdy používá také perlit.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.