Jak na urychlení klíčení semínek
Necháváte aktuálně klíčit semínka? Není divu, ač je venku stále třeskutá zima, semenaření postupně začíná. Vždyť minimálně papriky má už spousta lidí v sadbovačích. Na řadu přijdou rajčata a mnohé jiné plodiny. Semínka spousty rostlin klíčí vcelku dlouhou dobu a ne vždy se člověku chce čekat. Právě z toho důvodu se vyplatí vsadit na urychlení klíčení semínek. Alternativ je poměrně hodně, my se zaměříme na celkem tři, jež se používají pravděpodobně nejčastěji.
Zalití vodou a následné máčení
Optimální je především namočení semen, a to tak, aby byla všechno kompletně ponořená pod hladinu. Zhruba třikrát za den je nezbytné lázeň vyměnit. Voda se okysličí tak, že ji po chvilkách promícháte. Většinu košťálovin postačí máčet od 12 do 24 hodin. Takovému salátu postačí pouhé 4 hodiny. Třeba cibuli, celer, papriky a rajčata je vhodné máčet klidně i 3 dny. Určitě se to ve finále vyplatí, semínka budou klíčit rychleji.
Bylinková lázeň bývá lepší
Místo vody můžete klidně využít i bylinkové lázně. Klíčící rostliny dokáže optimálně podpořit třeba nálev vyrobený z křemíku a přesličky rolní. Výborný je na letničky a semínka zeleniny. Pokud hodláte ochránit hrách a fazole proti houbám a plísním, pak vsaďte na nálev, jehož základem je heřmánek. Jinak není problém využít také kopřivové, pampeliškové či kozlíkové lázně. Na rajčata a papriky se hodí nesmírně. Podpoří efektivně mimo klíčení i zdravý růst těchto rostlin.
Včasný výsev máčených semínek
Než budete semínka vysévat, určitě je jemně osušte. Lépe se s nimi pracuje a nelepí se tolik l sobě či na vaše ruce. Pozor ale na jejich kompletní uschnutí. To by vedlo k tomu, že vám nic nevyroste. Pozorně také dodržte termíny pro výsev jednotlivých rostlin. Jen tak se totiž dočkáte včas sazeniček a následně samozřejmě i kvalitní úrody.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.