Jak na uchování česneku
Jak efektivně uchovat česnek pro zdraví? Tuto otázku si kladou lidé již desítky let. Není divu, jelikož tato rostlina je pro naše zdraví naprosto skvělá. Pomáhá zejména oběhovému systému a má také účinky proti virům či infekcím. Jestliže si i vy lámete hlavu, jakým způsobem byste měli k uchování česneku přistoupit, jste na správné adrese. Alternativ je samozřejmě hned několik. Jen bychom měli na úvod předeslat, že uchování česneku v jeho standardní podobě jako rostliny je nejlepší. Neztratí nic na chuti ani řízu či tělu prospěšných látkách.
Česnek stále čerstvý je nejlepší
Optimální uchování česneku je pochopitelně v čerstvém stavu. A to není úplně jednoduché. Vlivem tepla dochází postupně k jeho hnilobě, případně předčasnému klíčení. Existují ovšem zajímavé recepty na uchování česneku i v podmínkách bytu či domu. Pokud česnek zbavíte svrchní vrstvy, stonky zakrátíte na nějakých 20 cm délky a vložíte je do sklenice bez vody, máte vyhráno. Jenom se vyplatí mít sklenici optimálně v kuchyni, kde je poněkud více vlhký vzduch než v ostatních místnostech.
Uchování česneku ve vazbě
Jakousi klasiku představuje také uchování česneku ve speciální vazbě. Takto zavěšené česnekové kytice dokážou vydržet v chladnějším prostředí velmi dlouho. Optimální výška je cca 1,5 m nad zemským povrchem. Nejvíce se pro uchování česneku ve vazbě hodí třeba spižírny, kuchyně anebo komory. Po proschnutí ve vazbě lze česnek následně uchovávat i v kameninové nádobě, případně papírové krabicí s dírkami.
Ostatní metody uchování česneku
Česnek naši předkové také uchovávali tak, že jej zbavili nati a ukládali jej na síta s pískem do nějakého chladnějšího prostředí, optimálně sklepa. Hodně oblíbené je i uchování vyloupaného česneku, a to hned v několika podobách. Oblíbený je třeba česnek v oleji. Uchovávat lze také česnek ve víně anebo jej sterilujeme.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.