Jak na tvarování japonské vrby
Na zahradě jsou japonské vrby dokonalé jako solitéry (roubované formy), jež vypadají skvěle i uprostřed trávníku, i jako zajímavý živý plot. Cítí se skvěle v blízkosti vody, ale dařit se jim bude i v nádobách, na balkonech nebo terasách.
Převislé formy se hodí i na zpevnění prudkých svahů, (zejména odrůda „Pendula“). Aby si však japonské vrby udržely svůj jedinečný tvar, vyžadují každoroční údržbu.
Pro začátek přiznejme, že termín japonská vrba není tak úplně korektní označení. Ve skutečnosti jde o vrbu celolistou (Salix integra) a její asijské odrůdy – „Hakuro-nishiki“ a „Pendula“. A jak je to s jejich řezem?
Radikální péče japonským vrbám prospívá
Je to tak, zejména v prvních čtyřech letech od výsadby je třeba listnatou korunu redukovat opravdu výrazně. Tím docílíte jejího zahuštění a kompaktního růstu. Zvláště u roubovaných vrb, s tenkým kmínkem a kulovitou korunou, je tato péče obzvláště důležitá. Zanedbáte-li ji, budete později následky jen těžce napravovat.
Každé jaro je třeba mladé stromky zkrátit až na polovinu délky větví. Pečujeme tím zároveň vitalitu kmene, který by mohla příliš velká koruna v kombinaci se silným větrem snadno zlomit. Ještě před vypučením seřízněte nejdelší a nejsilnější větvě. Finální úprava tvaru pak přijde na řadu ihned po odkvětu.
Řež japonských vrb během léta
Další drobné tvarování je možné provádět i po zbylý čas sezóny, ovšem jen do konce srpna. Poté je třeba umožnit mladému dřevu, aby dobře dozrálo před zimou. Omezíte tak možné poškození mrazy.
Řez provádíme vždy těsně nad dvojicí vrbových listů, jinak nám budou z koruny trčet nevzhledné drobné větvičky. Ostré nůžky by měly být samozřejmostí. A nezapomeňte, že seříznuté větvičky ochotně zakoření v obyčejné sklenici s vodou. Japonské vrby si tak díky tomu můžete navíc i snadno rozmnožit.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)