Jak na to, aby slepice snášely v zimě více vajec? Zajímavých triků je více
Máte doma slepice? Pak zcela jistě evidujete, v jakém množství snášejí vejce. Možná jste si také všimli, že vliv na množství vajec má mimo jiné také roční období. V chladných zimních měsících nosnice mnohdy tolik vajec nedávají. K tomu, aby slepice snášely vejce každý 24 hodin je třeba jim připravit ideální podmínky v kurníku. My se nejprve podíváme na některé základní chyby, který se při chování slepic jejich majitelé dopouštějí a pak se soustředíme na krmivo, jež může z hlediska množství snášených vajec v zimě pomoct.
Základní chyby při chovu slepic
Může jich být hned několik. Pojďme se na ně tedy podívat mnohem podrobněji.
Nekvalitní strava
Tou začneme. Slepice nejsou bezesporu popelnice. Jejich strava musí být maximálně vyvážená. Konkrétně by měly mít dostatek čerstvé nakrájené zeleniny, vaječných skořápek a také se vyplatí přidat do jídelníčku vašich slepic třeba řepné listy. K tomu, aby byly nosnice zdravé měly by do sebe dostat celkem 38 druhů živin.
Nevhodné osvětlení kurníku
V samotném kurníku musí být dostatek světla. Standardně nosnice vyžadují zhruba 16 hodin denního světla. V zimě je takovéto množství nemyslitelné, a proto se vyplatí pořídit umělé osvětlení. Stačí obyčejné žárovky.
Pozor na stres
Ani pro člověka není velké množství stresu ničím příjemným. Slepice se dostávají do stresu v momentu, kdy je jich v kurníku nadměrné množství. Pak do sebe mohou narážet, což logicky souvisí také se snižující se produktivitou. Na jeden metr čtvereční nelze umístit více než 5 nosnic. I toto množství je vak poměrně vysoké.
Ochraňte chov před predátory
Taková kuna dokáže v negativním slova smyslu doslova divy. I proto se vyplatí umístit kovové mříže, případně drátěnou síť. Slepice tak před útokem krvelačných zvířat ochráníte. Jinak pozor také na správné větrání kurníku. Teplota pro nosnice by se optimálně měla pohybovat kolem +15 °C, případně by měla být vyšší.
Kuna: Foto Pixabay
Jak dosáhnout optimálního snášení slepic?
V první řadě se zaměřte na správné krmení nosnic. Dospělé slepice se krmí dvakrát denně, a to ráno a večer, stejným množstvím krmiva. Jestliže se produkce vajec sníží, můžete krmit nosnice čtyřikrát za den. Musí mít také doplňky a vodu.
Vylepšete slepicím jídelníček
Výborné jsou třeba takové vařené brambory v krmných směsích anebo nakrájená zelenina či sušené kopřivy. Na kilogram krmiva se také vyplatí dát 3 gramy rybího oleje, 10 gramů droždí a 2 gramy soli. Slepice takovouto směsí nakrmíte jak ráno, tak večer.
Krmení slepic: Foto Pixabay
Jaké stravy se naopak vyvarovat?
Existuje několik potravin, které nosnicím určitě nepodávejte. Jmenovat bychom mohli třeba:
- zkyslé polévky,
- plesnivé pečivo,
- zkažené maso a ryby,
- česnek,
- cibuli,
- chemicky upravené potraviny,
- pór,
- banánové slupky,
- majonézu,
- sladkosti.
Zdroje info: Autor, poradbook.com, tojenapad.sk,
Slepice v zimě: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.