Jak na to, aby černý rybíz plodil ostošest – prověřená strategie přinese zaručený úspěch
Tohle ovoce patří na našich zahradách mezi dlouhodobě nejoblíbenější. Ne vždy je však jeho úroda taková, jak bychom si nejspíš přáli. A co s tím tedy dělat? Inspirujte se našimi tipy a podpořte plodnost svých keřů hned teď.
Rybíz černý (Ribes nigrum) patří vedle angreštu, jahod a malin mezi TOP drobné ovoce v našich zahradách. Zásobí nás množstvím vitamínu C i antioxidanty a jeho listy potěší i léčivými účinky.
Škůdcům vystavte stopku ještě před tím, než se plně oteplí
Začínají keře na vaší zahradě pučet? Pak je nejvyšší čas, abyste provedli generální údržbu. Řada škůdců totiž přežívá právě v pupenech, takže pokud narazíte na nějaké opravdu nafouklé o velikosti hrášku, bez milosti je odstraňte. Právě v jejich útrobách totiž zimují nežádoucí hosté. Při této příležitosti také proveďte prořez (pokud jste to neudělali na podzim) a odstraňte všechny nemocné a napadené větve.
A jak se bránit larvám a broukům, kteří se před chladem ukrývají v půdě? Položte v okolí rybízu netkanou textilií, tím jejich pronikání na povrch z větší části zabráníte.
Foto: Pixabay
Pohnojte rybíz přírodním způsobem
Možná vás to překvapí, ale když k jeho kořenům zapracujete pořádnou porci bramborových slupek (raději podotýkáme, že syrových), zásobíte tím tohohle zeleného krasavce vším potřebným až do konce sezóny. Je-li zemina v okolí rybízů příliš tvrdá nebo se vám zkrátka do velkého množství ruční práce nechce, připravte si výluh. Jednoduše slupky namočte na 2-3 dny do vody a a nechte při pokojové teplotě. Získanou tekutinou následně rybízy zalijte.
Dbejte i na správné rozestupy při výsadbě
Většina z nás pěstuje na zahradě více druhů ovocných stromů a keřů, nebo alespoň sází na různé odrůdy téhož. Druhá strategie je výhodná v případě, že vám do úrody často zasahují jarní mrazíky. Pěstujete-li totiž více odrůd s různou dobou květu, nikdy se vám nestane, že by byly nepřízní počasí ovlivněny všechny. A jak daleko od sebe keře a stromky vysazovat? Doporučená vzdálenost je alespoň jeden metr. Díky ní zajistíte rostlinám přístup vzduchu i dostatek slunečního svitu, což je pro maximalizaci úrody zásadní.
Důležitá je i dostatečná zálivka
Velmi často máme tendenci ponechat vzrostlé keře v zahradě svému osudu. Ovšem rybízy patří mezi mělce kořenící druhy a suchá léta jim opravdu neprospívají. Během silných letních veder je klidně zalévejte jednou za týden až 10 dní. Prospívá jim spíše jednorázová vydatná zálivka než každodenní „ucmrndávání.“ A s touto činností pokračujte v případě potřeby klidně až do října, umožníte tak rostlinám lépe se zazimovat.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://izahradkar.cz/zahrada/ovoce/drobne-ovoce/planovat-vysadbu-angrestu-rybizu-aby-urody-bylo-dost/
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)