Jak na sušené švestky
Když se vám urodí spousta švestek, není nic lepšího než jich také pár usušit. Po celou zimu si je pak budete moci vychutnávat. Sušení švestek je sice o něco zdlouhavější a náročnější než sušení ostatního ovoce, ale pokud dodržíte několik základních pravidel, zvládne to hravě také.
Jak sušit?
Nejčastěji se švestky suší dvěma způsoby. Tím prvním je sušení v troubě a tím druhým sušení v elektrické sušičce. V obou případech však musíte vybírat je zralé plody, nikoli přezrálé a bez známek poškození nebo hniloby. Švestky se suší většinou celé a neoloupané. Do sušičky nebo trouby je skládejte omyté a osušené. Jestliže chcete sušené švestky bez pecek, je lepší je naříznout a pecku vytáhnout než krájet na poloviny.
V sušičce nebo v troubě?
Pokud chcete sušit švestky v troubě, pak vyložte plech pečící papírem a švestky na něj rozložte. Pro takové sušení je ideální horkovzdušná trouba s odsáváním trouby. Nejdříve dejte švestky sušit na 5 hodin při teplotě 50°C, poté sušení na 5 hodin přerušte a nechte švestky zchladnout. Ve druhé vlně sušení zvyšte teplotu na 70 °C po dobu 12 hodin. Následně sušení opět na 5 hodin přerušte. Nakonec na 3 hodiny dosušte švestky při teplotě 65°C a půl hodiny před dodušením poroste švestky studenou vodou, ať jsou hezky lesklé. Určitě se nesnažte sušení urychlit vyšší teplotou, švestky pak pukají a pouští šťávu. Co se týká sušení v elektrické sušičce, je postup sušení prakticky stejný jako v troubě.
Sušené švestky a jejich účinky
Sušené plody mají trvanlivost minimálně jeden až dva roky a můžete je pojídat jen tak nebo z nich udělat nejrůznější pochoutky např. švestkovou omáčku ze sušených švestek, která je skvělá k masu. Švestky mají také blahodárné účinky na náš organismus, obsahují velké množství vlákniny, tím pročišťují náš trávící systém a nejen ten. Sušené švestky jsou také dobré na zácpu, prospívají játrům ledvinám a v neposlední řadě i při potížích s vysokým tlakem.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.