Jak na sušená rajčata z vlastní zahrady
Milujete pohled na zahrádku, který skýtá spousty krásných červených rajčat? Kdo by se rád nekochal touto rajskou nádherou. Mnohdy ale dojde na situaci, kdy člověk zkrátka neví, co všechno s těmi velkými červenými koulemi dělat. Do kečupu se každému nechce, rajské polévky se velmi brzo přejíte a rajský salát také ke každému obědu není to optimální. Právě proto se vyplatí vsadit na sušená rajčata. Jak na jejich jednoduchou výrobu? To vám prozradíme v následujících řádcích.
Konzervované vitamíny
V supermarketech najdeme většinou sušená rajčata v oleji. Na nich by nebylo nic až tak špatného, kdyby nebyla přesolená a olej byl kvalitní. Mnohdy se vysuší také špatní kusy rajčat zasažené plísněmi nebo hnilobou. Doma si prostě vyberete a zakonzervujete rajčata takovým způsobem, že vám vydrží velmi dlouho do zimy. Potřebné vitamíny do sebe budete moci dostat kdykoli. Přidání sušených rajčat do pokrmů je třeba v italské kuchyni jakousi samozřejmostí.
Co vše budeme potřebovat?
Surovin a pomůcek potřebných pro sušení rajčat je hned několik. Podívejme se na ně podrobněji. Budeme tedy potřebovat:
- rajčata,
- drcenou bazalku, optimálně čerstvou,
- sůl,
- síto,
- případně sušičku,
- extra panenský olivový olej.
Jak na sušení rajčat?
Postup pro sušení rajčat není nijak výrazně náročný. Stačí je pouze nakrájet na osminky. U menších kusů stačí pouze na čtvrtiny. Malinká baby rajčátka se zpravidla nesuší. Pokud ano, tak na polovinu nebo celá. Naklást lze takto pokrájená rajčata buď na síto, anebo do sušičky. Druhá alternativa nám pochopitelně zkrátí čas sušení. Pod rajčata dejte plech, jelikož z nich vyteče určité množství šťávy. Před sušením byste na jednotlivé kousky měli nanést drcenou bazalku a vše zakápnout extra panenským olivovým olejem. Nezapomeňte dle potřeby osolit. Usušená rajčata optimálně uchováte v uzavřené sklenici.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.