Jak na správné domácí kompostování? Nedělejte stále ty stejné chyby
Některé mylné představy o domácím kompostování tvrdí, že je to příliš komplikované, divně zapáchá a je chaotické. To vše je pravda, pokud kompostujete špatným způsobem. Naštěstí je kompostování správným způsobem poměrně jednoduché.
Stačí vrstvit organické materiály, trochu půdy a vytvořit tak směs, která se změní na humus. Tím můžete pohnojit květiny, trávník i zeleninu. Jakmile s kompostováním začnete, zjistíte, že je to snadný způsob, jak využít kuchyňské zbytky a dalších organické materiály jako něco, co může pomoci.
Co patří do kompostu
Kompostování je skvělý způsob, jak využít již nekonzumovatelné potraviny a eliminovat odpad. Kompostovací kontejner může být umístěný nejen venku, ale také v kuchyni. Pokud si jej nechcete kupovat, můžete si snadno vyrobit. Co vše můžete do kompostovacího kontejneru vhodit?
- Zbytky ovoce
- Zbytky zeleniny
- Kávovou sedlinu
- Skořápky od vajec i ořechů
- Odstřižky trávy a rostlin
- Suché listy
- Jemně nasekané dřevo a kůrové štěpky
- Skartované noviny
- Slámu
- Piliny z neošetřeného dřeva
Foto: Pixabay
Co nedávat do kompostu
Některé suroviny mohou napáchat v zahradě škody a zároveň způsobí, že kompostovací kontejner nebude vonět zrovna vábně. Takový pach může nalákat různá zvířata i škůdce. Co tedy do kontejneru nedávat?
- Cokoli, co obsahuje maso, olej nebo tuk
- Nemocné rostlinné materiály
- Piliny nebo třísky z ošetřeného dřeva
- Psí nebo kočičí výkaly
- Semena
- Mléčné výrobky
Jak správně postupovat?
A co dělat dál, aby byl kompost zcela bez chybičky?
Kombinujte materiály
Chcete-li v kompostu kombinovat materiály, počkejte, až budete mít dostatek materiálu alespoň na metrovou vrstvu. Naspod kontejneru namíchejte tři díly hnědých materiálů (listy, větve, noviny, seno, sláma, atd.) s jedním dílem materiálů zelených (zbytky z kuchyně, rostliny, tráva, atd.), tím dosáhnete nejlepších výsledků. Pokud kompost vypadá příliš mokrý a nevábně voní, přidejte více hnědých předmětů nebo jej častěji promíchejte. Pokud je naopak extrémně hnědý a suchý, přidejte zelené předměty a vodu.
Zalévejte
Kompost pravidelně zalévejte tak, aby měl konzistenci vlhké houby. Nepřidávejte příliš mnoho vody, jinak se mikroorganismy utopí a kompost bude hnít. Sledujte teplotu teploměrem, abyste se ujistili, že se materiály správně rozkládají. Nebo do něho jednoduše sáhněte rukou, kompost by měl být teplý.
Promíchávejte
Během vegetačního období byste měli kompostu poskytnout kyslík tím, že jej jednou týdně promícháte. To pomůže rychlejšímu „vaření“ a zabrání zápachu. Když kompost již nevydává teplo, schne, zhnědne a je drobivý, je hotov. Přidejte jej do záhonů a květináčů již při výsadbě. Kompost je snadno vyrobitelný, šetrný k životnímu prostředí a navíc je to pro zahradu lahůdka.
Zdroj: https://www.puruplast.cz/jak-spravne-kompostovat-doma-i-na-zahrade/, https://www.culinabotanica.cz/zahrada/jak-na-domaci-kompostovani
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)