Jak na slimáky

Slimák

Slimáci dokážou zkonzumovat neuvěřitelné množství rostlin a z vaší krásné úrody toho moc nezbude. Plzák se řadí mezi největší škůdce u nás i v Evropě. Na každého škůdce spadají určití přirozené nepřátelé, ale slimáci jich mnoho nemají. Jediné, co je ohrožuje, je nedostatek vody, vlhké a teplé zimy, kdy se předčasně vydají z úkrytu ven a pomrznou. Ale při častých deštích v létě a na jaře dochází k jejich přemnožení.

Všichni slimáci vylézají hlavně v noci a co mohou, to snědí. Největší rojení bývá od konce května do července. Jejich aktivita roste po dešti nebo zálivce, proto zalévejte pouze ráno. Pokud se chcete informovat o tom, zda se blíží slimáčí invaze, stačí jen položit na stinné místo prkno a pod něj vlhký hadr. Místo pravidelně kontrolujte a při větším nálezu okamžitě začněte s odstraňováním slimáků a ochranou zahrady.

Můžete si pomoct snadno a rychle

Je vícero způsobů, kterými si můžete vypomoct proti slimákům a ani vás to nebude stát moc peněz. Na zahradě vysejte ohraničující pásy rostlin, které snadno odpuzují slimáky – jsou to například hořčice či šalvěj. Účinky rostlin závisí na obsahu éterických olejů a vonných látek, na které mají vliv světlo a teplo.

    • Ohrožené porosty je dobré mulčovat listy kapradin nebo rajčat, jejichž zápach slimáky silně odpuzuje. Listy pokládejte tak, aby vznikla slabá vrstva, jinak by se místo proměnilo v rojiště slimáků.Pokud chcete slimákům znepříjemnit život, vytvořte jim překážky z vápna, dřevěného popela, ale nejlepší možnost je kamenná moučka.
    • Kamenná moučka jim zabrání lézt k rostlinám a pokud jej rozprášíte i po listech, nedostanou se ani tam. Moučka by slimákům způsobila značná poškození a proto se jí vyhýbají. Alternativou kamenné moučky je čistý písek, který je pořeže úplně stejně a navíc vydrží déle.
    • K odpuzení slimáků vám stačí i smrkové či jedlové jehličí, rákosová drtina, vaječné skořápky nebo také suché piliny, které se pravidelně sypou jako silný ochranný val okolo jiřin a fazolí.Velmi efektivním způsob proti slimákům, je použití soli. Stačí si vzít skleněnou nádobu, dát do ní trochu vody, alespoň 3 lžíce soli a jít sbírat slimáky. Jakmile je nádoba plná, vršek posolíte, přikryjete a necháte je v tom vyležet do dalšího dne. Sůl slimáky rozloží, ale mějte na paměti, že pokud budete chtít sůl aplikovat na půdu, tak náprava tohoto činu je složitá a velmi zdlouhavá.
    • Podobně jako sůl může posloužit pivo. Vezměte skleněnou nádobu, nalijte do ní pivo, zhruba 1/4 nádoby a umístěte ji do půdy tak, aby vyčuhoval otvor.
    • Milovníci živého tvorstva mohou slimáky posbírat a odnést. V takovém to případě jděte opravdu hodně daleko, protože je možné, že bývalý návštěvník a strávník přijde na další ochutnávku.

Slimák

Slimák: Foto Pixabay

Malý nepřítel, velký bojovník

Biologické způsoby likvidace škůdců jsou čím dále oblíbenější. Využití přirozených nepřátel škůdců je šetrné vůči okolí na rozdíl od chemických přípravků. Na slimáky se vysazují hlístice, které jsou jeden milimetr dlouhé a žijí v půdě. Larvální stádium k dokončení vývoje potřebuje právě tělo slimáka. Infikovaný slimák přestane po třech dne přijímat potravu. Hlístice proti slimákům můžete bez obav vysadit po zahradě či skleníku, neohrožují nikoho jiného než jen plže.

Slimák

Slimák: Foto Pixabay

Chemie, ani bez ní se to někdy neobejde

Komu se nechce řídit výše uvedenými radami, stále existuje možnost jít do obchodu a vybrat si vhodný chemický prostředek pro likvidaci slimáků. Chemikálie by měly být postaveny na stejné bázi. Ve většině případů se jedná o formu granulí, které obsahují látku k zahubení slimáků. K zahubení nedojde hned po konzumaci přípravku, obvykle je slimák schopen zalézt odkud přišel. Tím vám slimáci nejen zmizí ze zahrady, ale vznikne vám zadarmo určitý druh humusu.

Slimák: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.