Jak na řez koruny stromu při přesazení
Jaro je opět tady a při pohledu na mnohé ovocné stromy si určitě řeknete, že by potřebovaly pořádně prořezat. Řez koruny stromů není žádnou velkou alchymií, přesto by se měla dodržovat některá základní pravidla, aby potom strom jednak nějak vypadal a jednak plodil tak, jak si jeho majitel přeje. My se v následujících řádcích podíváme na několik rad, které se týkají prořezání koruny stromu. Nezapomeneme ani na schéma a něco málo o seříznutí kořenů při přesazování stromu.
Proč je řez koruny tak důležitý?
Především z toho důvodu, že kompenzuje vychýlení z rovnováhy. Ty by měla být dána právě korunou stromu a jeho kořeny. Vzhledem k tomu, že vlivem přesazení dojde k poškození kořenového systému, musí se zasáhnout i do koruny. Prořez koruny pomůže k adaptaci stromku na nové prostředí. Podpoří také jeho dobré uchycení. Zároveň se také stane to, že v podstatě dojde k zahájení jakési výchovy stromku a tvarování jeho koruny dle potřeby.
Řez koruny stromu: Nákres Michal Pilař
Klasické vyšší stromové formy
U klasických vyšších stromků se vyplatí nechat jednak centrální větev, jež je jakýmsi prodloužením kmene, a jednak také zhruba tři až čtyři postranní větve. Ty se stanou jakýmisi stěžejními, řekněme kosterními. Postupně se musí odstraňovat první odvětvení shora, tedy konkurenční výhon. Když jej ponecháme, dojde k intenzivnímu vrcholovému růstu. Samozřejmě na úkor centrální větve, resp. báze celého stromu.
Ponechané výhony se zkrátí až o třetinu
Výhony, které na stromě zůstaly, se zkracují zhruba o třetinu. Řídit byste se měli nejkratším výhonem. Jeho výšky pak budou dosahovat i ty ostatní. Míza pak bude proudit rovnoměrně. Řez se musí vést vždy těsně nad pupenem mířícím mimo korunu stromu.
A kořeny?
Hladce se seříznou pouze ty, které jsou viditelně poraněné. Řezné plochy by měly směřovat dolů.
Řez poškozených kořenů: Nákres Michal Pilař
Řez stromu: Náhledové ilustrační foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.