Jak na řez dřevin v lednu: Pro řez v prvním měsíci roku je podmínkou teplota nad bodem mrazu

řez

Ovocné stromy je možné začít prořezávat již v lednu. Ovšem podmínkou je teplota nad bodem mrazu. Na co si dát ještě pozor? Jak provést správně řez stromů a dřevin v lednu?

Doba vegetačního klidu je právě nejlepší, kdy se vrhnout do prořezávek stromů na zahradě. Jen pozor na to, že pro všechny stromy není leden ideální dobou na pročištění koruny. Na které se tedy zaměřit? A které naopak vynechat a nechat nadále odpočívat?

Pozornost potřebují jádroviny

Rozhodně však neplatí, že byste měli vzít jádroviny útokem a bez jakéhokoli rozmyslu. Ideální bude, když začnete jádrovinami, jako jsou jabloně, hrušně. Můžete věnovat pozornost i kdoulím, pokud je máte na své zahradě. Taktéž lísku navštivte s pilkou. Mějte na paměti, že bobuloviny raší dříve oproti ostatním ovocným dřevinám, proto nastává jejich čas na prořezávku. Zásadní je, aby staré dřevo bylo odřezáno ještě dříve, než v něm začne proudit míza, tj. pakliže máte na zahradě keře rybízu, angreštu, tak se na ně zaměřte. Ostatní stromy si nechte na později. Jde například o peckoviny prořezávající se až v průběhu vegetace.

Ideální je volba zlaté střední cesty

Než s prořezáváním začnete, tak je třeba si uvědomit, jak k tomu přistoupit. Ideální je prostě zlatá střední cesta, tj. nebýt v prořezu příliš radikální a uřezat takřka vše, ale ani příliš benevolentní a nechat naopak skoro vše. Hlavní je, aby větvě měly potřebný přístup světla a tím na nich nerostl mech a houby, k čemuž vede právě stín a nadměrná vlhkost. Příliš husté větve je nutné prořezat s rozmyslem, jakožto stejně tak dlouhé šlahouny, nemocné a uschlé větve. Ale pozor! Rozhodně nezkracujte všechny větve po obvodu, což je chyba amatérských sadařů. Potom byste měli jen spoustu výhonků a žádnou úrodu.

strom

Foto: Pixabay

Zmlazení přestárlých ovocných stromů

Zde je třeba provést řez hlouběji, aby se do koruny mohlo dostat více světla. Strom by měl tak na tento zásah během vegetace reagovat bujnými přírůstky, které pak v následujících letech prořezávejte průklestem v předjaří. V době vegetace je třeba vybrat jen výhony slabší a zahušťující obrost. K hlubšímu řezu je třeba se vrátit opětovně po 4 až 5 letech.

Každou vzniklou ránu po řezu je třeba zahladit nožem (žabkou) a ošetřit, tj. zatřít ochranným nátěrem. Tam, kde nelze počítat se zahojením ran, tj. o průměru 8 cm a více, dejte přednost i jinak nepřípustným pahýlům o délce až 50 cm, zejména na střední větvi. Zimní řez přechází v jarní. Zmlazovací byste měli ukončit během února.

Zdroj: izahradkar.cz, prima-receptar.cz

Náhledové foto: Pixabay