Jak na předpěstování letniček?
Letničky jsou rostliny, jejichž období růstu je velice krátká. Vzhledem k tomu je potřeba vystavit je dostatečnému slunečnímu záření a poskytnout jim kvalitní humózní půdu bohatou na živiny i vláhu. Vybírat si můžete dnes prakticky kdekoli – od klasických supermarketů až po specializovaná zahradnická centra. Nenechte se ale unést a vybírejte pouze takové letničky, které jsou vhodné pro vaše prostředí.
Výsev letniček
Kupte si vhodný výsevní substrát, kterým naplníte nádobu, ve které chcete letničky předpěstovat. Tento substrát by měl být asi tak 2 cm pod okraj nádoby. Tento substrát přitlačte a zalijte. Podle typu letniček rozprostřete semínka – větší řidčeji, menší semínka hustěji. Jemně je přitlačte a zasypte slabou vrstvou zeminy. Přes nádobu přetáhněte fólii nebo na ni položte sklo. To urychlí výsev.
Přepichování sazenic
Jakmile dojde k tomu, že sazenice vzejdou, větrejte. Když už by kryt bránil semenáčkům v růstu, sejměte jej. K přepichování (přesazení) je čas tehdy, když mají rostlinky první pravý list. Jednotlivým sazeničkám asi o třetinu zkraťte kořeny a rozsaďte je na vzdálenost asi 3 cm. Letničky umístěte co nejblíže světlu – nejlépe na okenní parapet. Potřebují dostatek světla, aby z nich mohly vyrůst silné rostlinky.
Pěstování v zahradě
Někteří zahradníci se mohou rozhodnout, že své letničky vysejí přímo na záhon. Toto mohou udělat kolem poloviny dubna, kdy už bývá vrchní vrstva půdy dostatečně teplá. Pro přímý výsev ale musí být letničky uzpůsobeny. Vhodné jsou například černucha damašská nebo měsíček lékařský. Dále pak krásenky (Cosmos), kopretiny, ostrožky, slunečnice afrikány, sléz či hrachor. Jednotlivé pěstební podmínky včetně nutnosti přepichování a dalších podmínek se dočtete na zadních stranách obalů od vašich letniček.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!