Jak na pokládání dlažby v exteriéru
Uvažujete o nákupu nové dlažby okolo vašeho domu a do zahradního prostoru? Pokud ano, měli byste jednak vědět, co vlastně chcete a jednak také být dostatečně zruční k tomu, abyste si vše vyřešili k vlastní spokojenosti. Právě proto se v následujících řádcích zaměříme na všechno, co souvisí se samotnou pokládkou.
Výběr správné dlažby
V první řadě je zapotřebí vědět, jaká venkovní dlažba bude zdobit okolí vašeho domu. Vybírat lze podle několika kritérií. My si je pro přehlednost uvedeme v odrážkách. Podle formátu dlažbu rozdělujeme na:
- klasickou zámkovou,
- velkoplošnou.
Rozdělení podle povrchu je následující:
- klasická šedá dlažba,
- barevné kombinace,
- vymývaná dlažba.
Brát v potaz je samozřejmě zapotřebí také tloušťku. Ta by měla být následující.
- 30-50 mm pro pochozí plochy,
- 50-60 mm pro občasné přejezdy,
- 60-70 mm pro zatížení osobními auty,
- 80 mm pro zastávky a parkoviště,
- 100 mm pro nakládací plochy určené pro nákladní vozy.
Podklad a pokládka
Okolo chodníku musí být samozřejmě obrubníky, jimiž byste měli začít. Důležitá je i vrstva, na kterou se samotná dlažba klade. Tloušťka vrstvy pro hutnění by neměla být širší než 150 mm. Důležité je také začít pokládat z nejnižšího možného místa. Dodržovat je třeba spáry v minimu 3-5 mm. Předejdete tak případnému uštípnutí hran u dlažby. Pokládání musí být rovnoměrné. Je nutné dbát na linie. Po ukončení byste měli vysypat spáry pískem s frakcí 0-2 mm.
Stabilizace dlažby
Je-li pokládka dlažby realizována, bude nezbytné ji stabilizovat. U klasické zámkové dlažby malého formátu stačí využít služeb vibrační desky. Celou plochu přejedete jak v podélném, tak i příčném směru a máte hotovo. U plošné dlažby na vibrační desku zapomeňte. Tady si vystačíte s gumovou paličkou, kterou jednotlivé kusy poklepete a poté dlažbu vyspárujete. Na spousty podrobných informací jak o dlažbě, tak i pokládce se můžete podívat u nejznámějšího prodejce – společnosti Presbeton.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.