Jak na plíseň na rajčatech
Dát si skvělé rajče přímo ze zahrady je naprosto skvělé a spousta lidí si může těchto vynikajících plodů plných vitamínů užívat na vlastní zahrádce. Problém ovšem nastane tehdy, když se na rostlině rajčete objeví plíseň. Ta totiž může celou úrodu zhatit. Podívejme se tedy, zdali je možné na tuto plíseň vyzrát, anebo nikoliv. Odpověď najdete v následujících řádcích.
Jak vypadá plíseň na rajčatech?
K tomu, abychom plíseň identifikovali, je třeba vidět, jak vypadá. Na přiloženém obrázku sice uvidíte tuto plíseň v její skutečné podobě, nicméně typická je především žlutou a hnědnoucí barvou. U listů dochází vlivem plísně k jejich usychání. Plíseň u rajčat má poměrně typický průběh, kdy nejprve napadá stonek rajčete, postupně se rozšiřuje na listy a nakonec napadá i samotné plody, jež se poté stávají nepoživatelnými.
Odkud plíseň přichází a jak se jí vyvarovat?
Jedná se o plíseň bramborovou, která logicky pochází od brambor. Tím, že ovšem přestanete brambory pěstovat, rozhodně šíření plísně směrem na rajčata nezabráníte! Vzduchem se na vaše rostliny rajčat určitě dostane. Základem pro eliminaci této plísně je využití postřiků určených pro její zničení. Zvolit můžete třeba přípravek Acrobat, který stojí okolo 100 korun. Postříkat byste měli rajčata na počátku června.
Při napadení je rostlinu třeba celkově či postupně zlikvidovat!
Pokud se i na vašich rostlinách objeví plíseň, měli byste začít urychleně jednat. Napadená součást rostliny rajčete by měla být neprodleně odstraněna. To znamená, že je zapotřebí od počátku odstraňovat napadené listy rajčete. Pokud dojde k napadení plodů, pak je nutné odstranit i je. Někdo se snaží ještě zelené plody utrhnout a pak je dát dozrát za okno. Je to nesmysl, jelikož jsou již plísní napadeny a stejně se na nich objeví hnědé skvrny.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.