Jak na pěstování hub
Houby nemůžeme pěstovat ze semínek. Množí se skrze mycelium, kořenovou síť buněk. Když se podmínky v prostředí, ve kterém žijí, zhoršují, uvolňují spory, které se šíří kolem větru. Jakmile naleznou lepší prostředí, mohou začít růst nové houby. V tomto článku se s vámi podělíme o to, jak na skutečné pěstování hub.
Obecný postup
Prvním krokem pro pěstování hub je koupení výtrusů. Tyto neobsahují žádný chlorofyl pro klíčení, což znamená, že pro jejich zdravý a energický růst jim musíte poskytnout speciální substrát. V závislosti na typu houby, kterou jste si vybrali, to mohou být dřevěné štěpky, kávové zrno, piliny, sádra, karton nebo sláma. Poté, co tyto živiny smícháte se spóry, dostanete potěr, jakýsi startér pro růst mycelia hub.
Vyberte správný typ hub
Na začátku byste se měli rozhodnout, jaký druh hub chcete pěstovat. Nejvhodnější pro pěstování doma jsou žampiony, hlíva ústřičná a shiitake. Každá z těchto hub potřebuje různý rostoucí substrát. Například:
- Hlíva roste nejlépe v kávových základnách nebo slámě.
- Shiitake se daří na pilinách.
- Žampiony vám nejlépe porostou na hnoji.
Vypěstujte si očkovací látku mycelia
To je první krok. K tomu budete potřebovat jeden až tři týdny. Objednejte si vhodnou startovací kulturu, přidejte ji do sterilizované agarové misky nebo živné vody a udržujte ji v temném prostoru při pokojové teplotě. Jakmile mycelium dorůstá, kolonizuje substrát. Pro nováčky bude lepší, když si zakoupí již naočkovanou houbovou směs.Foto: Pixabay
Příprava plodného substrátu
Nezapomeňte sterilizovat substrát před zahájením pěstování. Poté, co ji vložíte do mikrovlnné trouby na dvě minuty, zničíte všechny možné mikroby nebezpečné pro mycelii. Poté přidejte několik lžiček sádry a jednu šálku potěru pro 20 l substrátu a směs promíchejte do sterilizovaných plastových kbelíků s vyvrtanými otvory. Pro kbelík o objemu 10 l potřebujete asi 2 až 5 otvorů o velikosti 2 cm. Je to vynikající nápad zahřát substrát a pomoci mycelii se šířit.
Inkubace
Umístěte kbelíky se substrátem na tmavé místo na 2 až 4 týdny, v závislosti na typu hub, které pěstujete. Poté, co inkubační doba uplynula, si všimnete, že je váš substrát plně kolonizovaný, což znamená, že bílé mycelium zcela předčí mulč.
Foto: Pixabay
Plození
Jakmile mycelium vytvoří malé uzly a kolonizuje substrát, začíná rodící fáze. To je čas, abyste přemístili své kbelíky na teplé, dobře provzdušněné a vlhké místo. Chcete-li se tomuto procesu vyhnout a ušetřit spoustu času, můžete si koupit houbařskou soupravu, což je v podstatě mycelium, které kolonizovalo substrát. V takovém případě stačí počkat na vývoj čepic. Jediná věc, kterou musíte postarat, je zabránit přehřátí – udržujte teploty od 18 do 21 °C. Pokud jsou teploty nižší než 15,5 °C, vaše houby porostou pomalu nebo se vůbec nevytvoří.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!