Jak na pěstování eukalyptu v bytě

Eucalypt

Hledáte nějakou zajímavou rostlinu do interiéru, která by byla jednak hezká a jednak také poskytovala praktický užitek? Výbornou volbou je bezesporu eukalyptus označovaný i jako blahovičník. Vzhledově určitě nezklame, díky jeho silicím se podpoří dýchání osob v dané místnosti a v neposlední řadě také odpuzuje komáry a jiný dotěrný hmyz. Pěstování druhů Eukalyptus citriodora a Eukalyptus gunnii v bytech a interiérech rodinných domů není nijak náročné. My vám jeho základy představíme v následujících řádcích.

Správné stanoviště eukalyptu jako základ

V první řadě se zaměřte na volbu optimálního stanoviště. Eukalyptus vyžaduje spousty slunečního světla. Optimální je prostor ihned u francouzského okna. Jen si dejte pozor, aby na rostlinu nedopadaly přímé ostré sluneční paprsky. Co se týká samotné výšky rostliny, ta se odvíjí od druhu. Začíná na 30 centimetrech a končí až na 1,5 metru.

Eucalypt

Foto: Pixabay

Teplota a zálivka

Co se týká teplot pro pěstování eukalyptu, ty by měly být poněkud nižší, než je standardní pokojová teplota. Určitě ale dbejte na to, aby se nedostala teplota pod 8 stupňů Celsia. Eukalyptus není mrazuvzdorný a při nízkých teplotách se s ním můžete rozloučit. Během léta se vyplatí přemístit blahovičník někam na terasu nebo balkon. Pozor jen na ono již zmiňované přímé sluneční záření. Zálivka by měla být pravidelná, nicméně nyní v zimním období ji určitě omezte.

Eucalypt

Foto: Pixabay

Jaký substrát volit a jak blahovičník přesazovat?

Optimální volbou je alespoň zčásti propustná zemina. Dejte si pozor, aby substrát obsahoval také písek. Písčito hlinitý podklad bude pro eukalyptus optimální záležitostí. Co se týká přesazování rostliny, tak s tím určitě počkejte do jara. S přesazováním by neměl být problém. Rostlina se většinou přizpůsobí a v novém substrátu vyroste další.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.