Jak na pěstování bylinek bez zahrady?

Bylinky

Vlastní úrody bylinek vhodných jako voňavá ingredience do kuchyně nebo jako pomocník při různých onemocnění, lze dosáhnout i bez zahrádky. Některé druhy dokonce nevyžadují ani balkon, bohatě si vystačí s parapetem uvnitř domácnosti.

Výhody domácích bylinek

O tom, že doma pěstované bylinky jsou aromatičtější než ty ze supermarketů, není pochyb. Další výhodu představuje jejich cena, jedná se totiž o ekonomičtější variantu, než pokud se budete pro čerstvé bylinky před vařením vydávat do obchodu. Takhle máte vše při ruce a záleží jen na vás, jak s novými výhonky a lístky naložíte. Nezapomeňte myslet i na zadní vrátka a nějaké druhy si do zásoby nasušit.

Sušené bylinky jsou dokonce ještě aromatičtější než ty čerstvé. Spíše tak než pro čerstvé bylinky nebo koření Lidl leták využijte pro nákup dalších ingrediencí, díky kterým vykouzlíte chutné a levné recepty, a to i v souvislosti s nápoji. Velmi oblíbená je citronáda v doplnění lístků máty. Péče o bylinky, na rozdíl od péče o ovoce a zeleninu, není náročná, proto ji zvládnou i zahradníci začátečníci.

Plánování domácí bylinkové zahrady

Jako první krok, který je třeba podniknout, je vybrat si konkrétní druhy bylinek. Obecně by v domácnosti neměla chybět petrželka, tymián, rozmarýn, bazalka a máta. Vyhledávaná je taktéž meduňka, pažitka a majoránka. Jakmile budete mít jasno v tom, jaké druhy si chcete pořídit, vyhledejte si, jaké podmínky pěstování dané bylinky vyžadují. Zatímco některým se nejlépe daří na přímém slunci, u jiných je to naopak stín, případně polostín. Další kroky by měly vést do zahradnictví nebo hobby marketů, v nichž se porozhlédněte po květináčích, ideálně těch samozavlažovacích, konvičce, zemině, přírodních hnojivech a základním zahradním vybavením. Skvělý je v tomto případě Bauhaus leták, v němž se příležitostně nachází slevy na výbavu potřebnou k pěstování bylinek. Dokonce je v Bauhaus letáku možné narazit i na zlevněné bylinky.

Krásné, avšak méně praktické jsou závěsné košíky, které poslouží nejen jako útočiště pro rostlinku, ale také jako dekorace domácnosti. Jakmile budete mít vše potřebné zakoupené, pusťte se do sázení. Zasadit můžete semínka, anebo si koupit již předpěstovanou bylinku. Tu však nehledejte v Lidl letáku, ale opět ve slevových prospektech souvisejících se zahradnictvími a hobbymarkety. Bylinkám, které se prodávají v supermarketech, by se v květináči příliš dlouho nedařilo, určené jsou k co nejrychlejší spotřebě.

Bylinkové tipy, které přijdou vhod

Pozor si dejte na to, jaké druhy bylinek společně dáváte do květináčů, taková máta je schopná všechny bylinky kolem zadusit. Velmi rychle se totiž šíří a postupně tak udusí bylinky kolem. Fenykl je pak vhodné zasadit venku do záhonu, jelikož roste značně do výšky, tudíž nepatří k těm bylinkám, které se dají bezproblémově pěstovat i v interiéru. Pro přírodní hnojivo se nemusíte vydávat do obchodu, zcela jednoduše si jej zvládnete připravit doma, a to tříděním vlastního bioodpadu, z něhož se po nějakém čase vytvoří cenný kompost. Právě ten obsahuje všechny živiny, které mohou bylinky ke svému růstu potřebovat.

Náhledové foto: Unsplash

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.