Jak na mech v trávníku
Krásná zelená plocha okolo domu je snem většiny majitelů nemovitostí. Pokud se ale trávník začne zelenat více než dost, a to do tmavého odstínu, nastává problém. Mech, který se objeví, je zapotřební odstranit. Pokud s ním nebudete bojovat, jen velmi těžko dosáhnete kýženého výsledku. Zejména po vcelku teplé zimě se setkáváme s tím, že se mech dostává fakticky všude po celé zahradě. Eliminovat se přitom určitě dá. Pokud tedy víte jak na to…
Prevence se vyplatí
Vhodnější než samotná likvidace mechu v trávníku je logicky prevence. Včasný zásah vám může následně maximálně usnadnit práci. V první řadě byste měli začít dokonalým prořezáváním stromového porostu na zahradě. Díky tomu se dostane do potřebných míst dostatečné množství světla. Pozor na zatěžkávání plochy v důsledku pravidelné chůze lidí nebo psů. Důležité je i mulčování trávníku, díky němuž se odstraní všechna přebytečná tlející tráva, která dusí nové porosty. Určitě si dejte pozor i na místě, kde se zbytečně drží voda.
Správné sekání
Velmi žádoucí je i správné sekání trávy. V místech, která nejsou prosluněná, byste měli sekat co možná na nejnižší pokos. Místa se tak dostatečně prosvětlí, což růstu mechu vůbec nesvědčí a s největší pravděpodobností zmizí. Není také od věci nakoupit speciální travní směsi, které dokážou růst i v podmínkách, které nesou pro trávník standardní. Umí se tak rozšiřovat a zemní případnému růstu mechu.
Chemie v akci
Vhodné je vytvořit optimální pH pro trávník. To se pohybuje kolem 6 a 6,5. Při kyselejší půdě se vyplatí aplikovat dolomitický vápenec. Obsahuje také hořčík, což v likvidaci mechu do značné míry pomůže. K úpravě půdy se odhodlejte až v období podzimu, jelikož právě v této části roku se mech ničí nejlépe. Doporučit bychom měli i dávkování, a to cca 20 kg vápence na 100 m2.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.