Jak na jednoduché sušení a uchování bazalky

Bazalka

Máte rádi bazalku? Pokud ano, nejspíše vám určitě není cizí italské kuchyně, jejímž je základem. Ať už se podíváte na těstoviny nebo jiné italské gastronomické speciality, s největší pravděpodobností ji tady najdete. Bazalku používali již ve starověkém Egyptě a v Římě. My se aktuálně léčivým ani chuťovým vlastnostem této bylinky věnovat nebudeme, ale soustředíme se na metody jejího uchování.

Do mrazáku se jistě vejde

Optimální je bazalka samozřejmě pro přímé konzumování. Bez problémů ji lze klidně i zamrazit. Čerstvou bazalku zbavíme listů, ty nakrájíme a následně dáme do sáčků, případně misek. Počítejte s tím, že bazalka v mrazáku zhnědne. Z hlediska chuti ale bude nejblíže rostlině v čerstvém stavu. Neztratí tolik na přirozeném aroma a chutnat bude v jakémkoli pokrmu perfektně.

Bazalka

Bazalka v oleji

Určitě lze také bazalce dopřát olejovou lázeň. Jednoduše se do oleje vloží určité množství lístků bazalky včetně stonku. Na 14 dní se nechá směs uležet a následně už může olej sloužit k dochucení různých pokrmů.

Efektivní sušení bazalky

Hodně oblíbené je sušení bazalky. Jak na to? Vcelku jednoduše. Sklidíte kompletně celou rostlinu bazalky, kterou zbavíte květů a následně ji zavěsíte do nějaké místnosti. Volit je možné třeba zahradní stavby vyznačující se dostatkem prostoru a také průvanem. Rostlina bazalky dokáže bez problémů během několika málo dní uschnout a vy ji můžete využít. Lístky otrháte a postupně uložíte do nějakého boxu. Výborné jsou i sklenice opatřené spolehlivým víčkem, díky kterému nejde do interiéru sklenice vzduch. Bazalku není zapotřebí nijak výrazně drtit, protože ji tak zbavujete jejího aroma a pozitivních vlastností, jimiž se za čerstvého stavu vyznačuje. Pozor na sušení při teplotě přesahující 35 stupňů Celsia. Stejně tak ji ani nevařte, přichází o tolik ceněné látky, jež jsou poměrně těkavé.

 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.