Jak na jednoduché množení levandule během léta
Milujete tradiční vůni levandule? Aby ne, tato krásná květina se řadí mezi jakési stálice, které najdeme na spoustě zahrad. Levandule lékařská označovaná latinsky jako Lavandula officinalis se pěstuje ve spoustě různých variací. Pochází sice původně ze středozemních oblastí, nicméně u nás i našla bez problémů tradiční stanoviště. Její vůně je doslova omamná, nicméně maximálně příjemná a inspirující. Že doma levanduli nemáte? Nevadí, můžete si ji pohodlně namnožit. Jak? To vám prozradíme v následujících řádcích.
Musíte mít vlastní rostlinu
Jasně, vlastní rostlina levandule je základ. Kvalitní a hlavně rezistentní rostliny je možné koupit od května až do září. Volbu nové rostliny určitě nepodceňte a zaměřte se hlavně na velikost květů, intenzitu vůně a jiné aspekty. Vysadit by se měla k večeru do květináče, který nabízí dostatečné množství potřebného prostoru. Získáte tak dostatek prostoru pro pozdější množení. Ideální je pro levandule hlinitopísčitý podklad.
Přesazení levandule: Foto Radek Štěpán
Po měsíci můžete množit
Už po uplynutí jednoho měsíce po vysazení hlavní rostliny je možné začít s jednoduchým množením. V první řadě si vyberete větvičku na okraji, která dosahuje až k zemi. Zamáčknete ji do podkladu takovým způsobem, aby nedošlo k jejímu odtržení od keříku či zlomení. Ze zeminy by měla čnít cca 10 cm špička rostlinky. Na místo, kdy byla větvička přitlačena k zemi, nasypejte substrát. Není problém přitlačit i větší množství větviček. Místa důkladně zalejte. Musí být dlouhou dobu ve vlhku.
Levandule: Foto Radek Štěpán
Za 6 týdnů zakoření
V průběhu šesti týdnů větvička zasypaná zeminou zakoření a bude už mít dostatek síly žít samostatně.Nyní už můžete bez problémů větvičku odstřihnout od mateřské rostliny a přesadit jinam. Opravdu nic složitého. Rostlinek si takto můžete namnožit spousty.
Levandulová pohoda: Video- YouTube kanál Radka Štěpána
Přesazení levandule: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.