Jak na jarní řez motýlího keře: Kdy a jak řezat, které druhy naopak řez nepotřebují
Komule Davidova neboli motýlí keř se těší oblibě. Však není divu. Zkrášlí exteriér svými atraktivními květy, jakožto přiláká na vaši zahradu motýly. Hodí se jak do živého plotu, tak je ideální i jako solitér. Oceníte pěstování tohoto keře pro jeho nenáročnost. Jak je to s jarním řezem? Které druhy řez na jaře nepotřebují?
Pokud se pyšníte na své zahrádce tímto keřem, tak se vám bude hodit několik rad ohledně řezu v předjaří. Jsou však druhy tohoto keře, které naopak řez nepotřebují. Kdy, jak správně řezat motýlí keř? A o které druhy se konkrétně jedná?
Druhy motýlího keře vhodné pro řez v předjaří
V předjaří je vhodná doba pro řez komule Davidovy a Weyerovy. Jedná se o druhy, které se dají snadno poznat. Komule Davidova patří k nejčastěji pěstovanému druhu. Vyznačuje se uspořádaným květenstvím v protáhlých latách. Zaujme květy v barvách od bílé přes odstíny růžové, čistě modré, červené až po temně fialovou. Komule Weyerova oslní sytě žlutými květy, které jsou shromážděné v kulatých shlucích. Zdálky připomínají žluté bambulky.
Optimální čas aneb kdy řezat motýlí keř
Nejlepší doba pro řez je, kdy se keř začne nalévat pupeny. Určit přesnější čas nelze, neboť to záleží na průběhu zimy i poloze pozemku. Obecně platí, že v teplejších částech to bývá zhruba ve druhé polovině února. Někteří nechávají řez až na březen či duben. Přestože i tehdy je možné provést řez, tak je ovšem třeba ale počítat s pozdějším kvetením. Je dobré vždy zkrátka sledovat aktuální průběh počasí. Rozhodně nikdy neprovádějte řez v mrazivých dnech, jakožto v době, kdy meteorologové předpovídají příchod ještě větších mrazů.
Řezu se netřeba bát, jinak pokvete řídce a málo
Nemusíte se bát, že provedete řez špatně, že něco pokazíte. Motýlí keř tvoří kořenový systém, který každým rokem roste o něco více, až do své finální podoby. Kvete na nových letorostech. Pokud byste ho nestříhali, větve by byly mohutnější, ale nové přírůstky pouze malé. Řez je tak zásadní. Větve seřízněte na 20 až 30 cm vysoké pahýlky, ale můžete i méně. U staršího keře můžete však seříznout i na 50 cm.
Na druhou stranu je třeba zmínit, že zpětný silný řez nemusí být vždy nutný. Jestliže mají keře dostatečný prostor, tak stačí jen odstranit přestárlé, mrazem či suchem poškozené výhony. Na škodu není ani částečné prosvětlení.
foto Komule Davidova: autor BetacommandBot
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Papilio_machaon_on_Buddleja_davidii_001.jpg
Druhy keře, které řez nepotřebují
Jsou však druhy, které řez nepotřebují. Jde o méně často pěstované druhy u nás. Které to jsou? Komule kulovitá mající kulovitě uspořádaná květenství. Vyznačuje se oranžově zbarvenými květy.
Zdroj: zahrada-centrum.cz, nkz.cz
Náhledové foto: autor IKAI
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:BuddlejaDavidiiStrauch.jpg