Jak na jarní hnojení ovocných stromů

Hnůj

Jaro sice již přišlo, nicméně kromě vysazování nových rostliny a úklidu na zahradě toho až tolik dělat nejde. Zapomenout byste ale stoprocentně neměli na vaše ovocné stromy. Ty si totiž zaslouží také precizní péči. Řešit je zapotřebí především prořezání a hnojení ovocných stromů na jaře. Prořez v následujících řádcích řešit nebudeme. Zaměříme se výhradně na jarní hnojení ovocných stromů, které by mělo být nedílnou součástí péče o ně. V případě, že na něj zapomenete, s největší pravděpodobností se setkáte s nižší úrodou.

Čím hnojit ovocné stromy?

Pro dostatečné množství síly u stromů je zapotřebí dopřát jim v pravidelném intervalu dostatečnou porci hnojení. Velmi oblíbený je vyzrálý kompost. U něj se iniciativě meze nijak nekladou a lze jej využívat kdykoli dle potřeby. Pouze se jednoduše zapraví pod povrch půdy u stromu a máte vyhráno. Stejně tak se využívá i NPK hnojivo, jež se aplikuje stejným způsobem. Výborné je především v organické podobě. Chybu neuděláte ani tehdy, když po obvodu stromů zasejete vlčí bob. Jeho přítomnost zajistí půdnímu podkladu dostatek dusíku.

Frekvence hnojení ovocných stromů

Určitě je dobré znát i frekvenci hnojení. Jestliže máte na zahradě těžké půdy, pak je zapotřebí hnojit přibližně jednou za dva až tři roky. Záleží samozřejmě na charakteru půdy a také na tom, jestli máte dostatek kompostu, případně chcete investovat do hnojiv. Máte-li na vaší zahradě či v sadu lehké písčité půdy, pak se doporučuje každoroční hnojení. Určitě na ně nezapomeňte, vyplatí se.

Dávkování hnoje

Dávkování hnoje si popíšeme přibližně u stromů různého stáří. Potřebují toto množství hnoje:

  • 3 roky starý strom – 10 kg,
  • 5 roků starý strom – 20 kg,
  • 7 roků starý strom – 30 kg,
  • 9 let starý strom – 40 kg,
  • velmi staré stromy – více než zmiňované množství.
Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.