Jak na efektivní uchování rakytníku

Šťáva z rakytníku

Sklizeň rakytníku aktuálně vrcholí. Mnohé keře jsou doslova obsypány krásnými žlutooranžovými plody. Ty už v podstatě pouze čekají na to, až je konkrétní majitel dané zahrady či sadu sklidí. Což o to, každý člověk rakytník dokáže sklidit poměrně snadno, ač zdlouhavě. Jak ho ale následně uchovat, aby si zachoval co nejvíce vitamínů a dalších lidskému organismu prospěšných látek? Alternativ je hned několik, o čemž se ostatně přesvědčíte v tomto článku.

Základní zásady uchování rakytníku

Už při sběru je zapotřebí dát pozor, aby se plody nějak neporušily. Skladujeme je na chladném a suchém místě. Optimální je sklep s relativně konstantní teplotou a minimální vlhkostí a přístupem vzduchu. Jestliže máme plody na odřezaných větvičkách a nejsou nijak poškozené, dokážou bez problémů vydržet v čerstvém stavu solidních 14 dní. Optimální je samozřejmě zamrazení rakytníku, jemuž se ale budeme věnovat v poslední části článku.

Rakytník

Foto: Pixabay

Rakytníková šťáva

Nesmírně oblíbená je bezesporu rakytníková šťáva. Plody rakytníku se kompletně rozdrtí v mixéru, a to při minimálních otáčkách. Následně se oddělí dřeň, slupky a semínka od šťávy. Výborné je zpracování plodů v odšťavňovači disponující rotační planžetou. Následně dochází ke zpracování šťávy, a to buď samostatně, nebo v kombinaci s jiným ovocem, a to nejčastěji jablky, hruškami či mrkví. Právě ony mají minimum kyselin. Veškerý odpad se vysouší a následně využívá na výrobu oleje z rakytníku.

Rakytník

Foto: Pixabay

Správné zamrazení rakytníku

Z plodů rakytníku musí zmizet trny, větvičky i lístky. Po malých dávkách si je rozčleníme do mikrotenových sáčků. Jestliže zmrazíme plody rychle, dokážeme uchovat při teplotě pohybující se od -16 °C do -18 °C veškeré ceněné látky včetně vitaminu C. Právě jeho obsah se snižuje o polovinu až po celém roce skladování v mrazu.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.