Jak na domácí pěstování hlívy královské. Zábava se zaručenou úrodou
Pěstování hlívy ústřičné v našich podmínkách se stalo tradicí. Už dávno nemusíme chodit v zimě do lesa a pátrat po plodnicích. Stačí si hlívu doma pouze naočkovat do dřeviny a máte vyhráno. Ještě jednodušším způsobem pěstování hlívy je nepochybně nákup balíku, v němž je jich hlíva naočkovaná. V takovémto případě pouze čekáte na úrodu a není třeba vůbec nic dělat. My se podíváme na pěstování hlívy královské, která je také v mnohých publikacích označována jako máčková. Sadbu jsme zakoupili a vyzkoušeli.
Vzhled hlívy máčkové je unikátní
Hlíva máčková označovaná latinsky jako Pleurotus eryngii se vyznačuje oproti klasické hlívě ústřičné o něco menším, ale robustnějším kloboukem. Typická je také tím, že má klobouk zahnuté hrany. Třeň hub je typická tloušťkou a sytě bílou barvou. Klobouk má šedohnědý odstín, který se často liší.
Hlíva královská v minipařeníku: Foto Radek Štěpán
Chutí připomíná lesní houby
Honosné plodnice hlívy královské se vyznačují lehce nasládlou chutí. Ta nápadně připomíná lesní houby, což je skvělé. Připravit ji lze jakkoli. Ideální je pro houby, jako je hlíva královská, recept nejjednodušší. Obyčejná smaženice. Pozor jen na třeně, které jsou trochu tužší. Rozhodně stojí za to také sušená hlíva. Ostatně na sušení hlívy ústřičné se podívejte sami.
Sušené jerky z hlívy: Foto Radek Štěpán
Skvělé účinky na lidský organismus
Hlíva královská čerpá svou sílu ze stromů. Obsahuje látky schopné nabudit buňky, jež zajistí přirozenou obranyschopnost lidského organismu. Mimo jiné se v hlívě máčkové ukrývá i spousta vitamínů, a to B,D C či K. Dále obsahuje steroly, proteiny, měď, jód, sodík, selen, zinek a mnohé další látky. Lékařské výzkumy potvrzují, že hlíva opravdu velmi prospěšná. Mimo jiné se podílí na:
- Zvýšení imunity organismu,
- ústupu akné a kožních potíží,
- detoxikaci organismu,
- snížení alergických reakcí,
- zlepšení cévního systému,
- snížení cholesterolu a tuku v krvi,
- zmírnění únavy.
Pěstování hlívy máčkové je triviální
Buď si pořídíte kolíčkovou sadbu a naočkujete dřeviny dle přiloženého návodu, nebo si lze pořídit klasickou sadbu přímo v balíčku. Ten obsahuje část podhoubí. Stačí okolo něj vytvořit pomocí klasické potravinové fólie jakýsi miniaturní skleník a rosit. My jsme měli za týden velmi solidní úrodu, o čemž se ostatně můžete přesvědčit sami. Hlívu královskou máme v zimní zahradě při teplotě pohybující se kolem 22 stupňů Celsia.
Zdroje info: Autor, https://www.researchgate.net/publication/296686925_Chemical_analysis_of_king_oyster_mushroom_Pleurotus_eryngii_fruitbodies,https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC3730573/.
Hlíva královská: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.