Jak na domácí pektin do džemů
Když připravujeme džemy, tak jsme zvyklí na to, že přidáváme pektin nebo želírovací cukr. Bez dostatečného množství pektinu totiž žádný džem nemůže ztuhnout. Množství pektinu je v každém ovoci jiné (liší se dokonce i v jednom druhu ovoce – čím je ovoce zralejší, tím se obsah pektinu mění). Někdo zná zase fintu, že džem připravuje z mixu ovoce – tedy z ovoce, které pektin neobsahuje v dostatečné míře, a z ovoce, které ho má naopak nadměrné množství. Zkusit ale můžete ještě jeden fígl: vyrobte si svůj vlastní, domácí pektin!
Citrusy nebo jablka
Citrusy a jablka obecně patří mezi nejznámější ovoce, které je bohaté na pektin. V současné době se čím dál více protěžují právě citrusy. Je to škoda, protože právě jablka jsou naším „domácím“ ovocem, které je stejně tak dobré! Pektin z citrusů, který si můžete kdekoliv koupit, není nic jiného, než produkt z odpadu vzniklého lisování citrusového ovoce v zemích v oblasti Středomoří. Zatímco šťáva se využívá různými způsoby (zejména na výrobu džusů), to, co zbude, se pak používá na výrobu pektinu.
Jablka na výrobu pektinu
Obecně platí, že čím je ovoce zralejší, tím méně pektinu obsahuje. Proto je důležité sesbírat jablka, která ještě nejsou úplně zralá. Jablka by ale už neměla chutnat hořce. Zjednodušeně řečeno – je potřeba je k výrobě pektinu sklidit o něco dříve, než byste je sklízeli obvykle, pro jinou potřebu. Chuť jablek by měla být kyselá, ale nikoli svíravá, a pokud pocítíte škrob, je to dobře. Samotná výroba pektinu je pak už hračka – netrvá dlouho a nebudete muset použít nic jiného než jeden hrnec a vařečku.
Maliny: Zdroj obrázku Pixabay.com
Jak na výrobu pektinu?
Jablka přeberte a všechna poškozená vyřaďte. Poté je nakrájejte na měsíčky – vyhoďte při tom všechny stopky a „bubáky“. Semínka ponechte. Jablka dejte do pomalého hrnce a nechte ho hřát na nízkou teplotu („low“) po dobu asi 7 hodin. Vzniklou hustou kaši nechte projít skleněnou sítí (kterou známe jako perlinku) a to tak, že ji přivážeme na hrnec a necháme cedit. Po určité době nám projde přes síť. Výsledná chuť je nakyslá, hmota je jakoby lepivá. Tuto ještě horkou naplníme do skleniček, zavíčkujeme a otočíme dnem vzhůru. Po vyhlazení skladujeme v temnu.
Pektin nejen do džemů
Pektin ale nemusíte používat pouze na přípravu džemů. Jedná se o velice zdravý výrobek, který můžete užívat každý den, jen tak. Je dobrým prostředkem, který napomáhá zhubnout, a zbaví nás také „špatného“ cholesterolu (LDL cholesterol). Má pozitivní účinek na prostatu, která se nežádoucím způsobem jednoho dne projeví až u poloviny všech mužů. Pomáhá vstřebávat vitamín C, takže je skvělý pro posilování imunity a antioxidačních činností v těle.
Jablka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!