Jak na bohatou úrodu ředkviček: Nejvyšší čas výsevu

Ředkvičky

Ředkvičky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Skvělá zelenina, která pochází z Asie nebo z oblasti Blízkého Východu. Její původ není přesně známý, nicméně rozšířila se poměrně rychle do oblastí Středomoří a poté až k nám. Ano, máte pravdu, řeč je o ředkvičce. Právě ona se pěstuje již od dávných dob starověku a postupně zdomácněla po celém světě. Aktuálně nastává čas pro její výsev, tak není od věci říct si něco o jejím pěstování.

Kde ředkvičky pěstovat?

Volba stanoviště pro ředkvičku je ryze individuální a fakticky nezáleží na tom, kde ji zasadíte. Můžete si být jistí, že vyroste. Jedná se o zeleninu veškerých tratí a vyroste fakticky kdekoli. Záleží jen na tom, jak rychle to bude. Vše se odvíjí jednak od zeminy, která obsahuje určitý podíl živin, a jednak od počasí, jež panuje. Rychleji samozřejmě roste ve skleníku nebo pařeništi.

Semínka ředkvičekSemínka ředkviček: Zdroj obrázku archiv Radka Štěpána

Typy a odrůdy ředkviček

Spousta pěstitelů si vybírá semínka ředkviček podle toho, jak vypadá samotná ředkvička z hlediska tvaru a barvy. Tradičně se rozlišují ředkvičky válcovité a kulaté. Barevných odstínů najdete hodně. Klasiku představují malé červené bulvy, nicméně hodně oblíbené jsou i ty fialové, červenobílé nebo ryze bílé. A co třeba taková zlatavě žlutá ředkvička? Odrůd ředkviček je hodně, nicméně pro velmi rané a rané výsevy stejně tak jako pro pozdní se hodí třeba:

  • Ria,
  • Faraon,
  • Fortuna
  • či Albena.

Pro celoroční pěstování jsou výborné kupříkladu:

  • Tercia,
  • Lidka,
  • Lada
  • a jiné.

Místo pro výsev ředkviček

Místo pro výsev ředkviček: Zdroj obrázku archiv Radka Štěpána

První jarní vitamíny zaručeny

Ředkvička je ideální plodinou, která je doporučována lidem, již hubnou. Vždyť její kalorická hodnota činí pouhých 40 kj na 50 g plodiny. Obsahuje mimo jiné spousty vitamínu B a C a hodně silic. Z dalších nedocenitelných prvků můžeme jmenovat třeba draslík, fosfor, vápník a síru. Právě ona stojí za typickým pachem. Obsahují také dost vody a podpoří trávení. Jedlé jsou mimo jiné i listy rostlin.

Mladé ředkvičkyMladé ředkvičky: Zdroj obrázku Pixabay.com

Kdy vysívat?

Do skleníku klidně již v únoru. Ředkvička příliš nemusí vyšší teploty. I proto se tradičně nepěstuje v létě. Žloutnou jí listy a bývá moc ostrá. Do volné půdy můžete ředkvičky vysít klidně už počátkem března. My jsme je seli až nyní na konci měsíce. Řádky by od sebe měly být vzdáleny okolo 15 cm a hloubka výsevu bývá kolem 2 cm. Vysévat do řádků lze od oka s tím, že se rostlinky poté protrhají, jinak můžete vysévat dále od sebe a tuto práci si ušetříte.

ŘedkvičkyŘedkvičky: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak se starat o ředkvičky

Po výsevu je třeba semínka přihrnout zeminou a následně jemně udusat povrch. Co se týká zálivky, měla by být solidní, nicméně přelévat ředkvičky není zapotřebí. Jinak ředkvičky kromě pletí žádnou péči nevyžadují.

Jak jsme ředkvičky vysévali my? Podívat se na to můžete na následujícím videu:

Zdroj videa: Youtube kanál Radka Štěpána

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.