Jak moc zalévat rajčata? Jednoduchá pravidla

Rajčata

Správná zálivka rajčat je velmi důležitá. Příliš málo vody může vést k úhynu rostlin nebo ke slabým rostlinám, které přinesou malé množství plodů. Příliš mnoho vody zase vede k hnilobám a plísním, na která jsou rajčata obzvláště náchylná. Proto je třeba zalévat tak akorát. Jak ale poznat, kdy je vhodný čas k zálivce? A kolik vody rajčata potřebují? Záleží to na několika faktorech.

Stáří rostliny

Obzvláště mladé sazenice potřebují dostatečnou zálivku, aby se u nich vytvořil hluboký kořenový systém. Zaléváme pomalu a důkladně, dostatečně dlouho. Čím je rostlina starší a má vyvinutější kořenový systém, tím bude odolnější. A to také vůči suchu. Zatímco na začátku je třeba rostlinky kontrolovat často, později už to tak náročné nebude. Avšak pozor, i větší rostliny potřebují dostatečnou zálivku, protože vodu spotřebovávají rychleji. Zejména v době přesazování je dobré, když jsou rostlinky dobře zality.

RajčeFoto: Pixabay

Okolní teplota

Samozřejmě, množství zálivky bude záviset také na tom, kolik je venku stupňů. V horkém počasí se voda z půdy odpařuje rychleji, takže bude potřeba zalévat častěji. Vyplatí se kontrolovat rostliny minimálně jednou denně, zda nejsou příliš vysušené.

Tvorba plodů

V tomto období potřebují rajčata velké množství vody. Avšak pozor! Příliš mnoho vody v období, kdy jsou plody již vytvořené, může vést k prasklinám. Odborníci také uvádí, že pokud po vytvoření plodů omezíme zálivku, můžeme dosáhnout chutnějších plodů.

Množství dešťů

Pokud prší, postaral se o zálivku vašich rajčat samotný déšť. Je ale důležité, aby se nejednalo o krátkou, i když silnou průtrž mračen. To totiž vede k tomu, že voda odtéká po půdě, na místo toho, aby se dostala až ke kořenům rostlin. V takovém případě bude brzy zapotřebí další zálivka. Ideální jsou dlouhodobější deště, kdy ale neprší příliš prudce.

Místo pěstování

Pokud pěstujete rajčata v nádobě, například na balkoně, bude třeba zalévat častěji. Půda v nádobách totiž rychleji vysychá.

Množství zálivky

Zaléváme až tehdy, když horní dva centimetry půdy vyschnou, abychom předešli podmáčení půdy. Ideální je ranní zálivka, kdy ještě není tak teplo. Zálivka uprostřed dne vede k tomu, že se voda odpaří rychleji, než se dostane ke kořenům. Večerní zálivka zase nestihne vyschnout ze stonků či listů, které voda zasáhla. A to může vést k plísním. Určit ale to správné množství vody není vůbec jednoduchý, protože ve hře je spousta faktorů (viz výše).

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/watering-tomato-plants/
https://www.dumazahrada.cz/clanek/3-nejcastejsi-chyby-pri-zalevani-rajcat-nedelate-je-taky.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!