Jak množit pivoňky: Nic složitého, jen pozor na zbytečné chyby
Máte vlastní pivoňky a chcete jich mít ještě více? Poradíme vám, jak si je můžete sami rozmnožit. Na čem záleží a na co si dát pozor, abyste se vyvarovali zbytečných chyb?
Pivoňky je možné množit hned několika způsoby podle druhu. Základní rozdělení je na dřevité a bylinné druhy.
Dřevité vs. bylinné pivoňky
Bylinné pivoňky jsou trsy rostlin, které dorůstají zhruba do metrové výšky. Na podzim se rostlina zatáhne, listy odumřou a na jaře opět vypučí. U přesazování je třeba dát pozor na pupeny na dužnatých kořenech, které není nutné do půdy zasadit tak, aby byly pod povrchem, ale jen pod velmi slabou vrstvou, ideální je cca 3 cm pod povrchem.
Přestože jsou dřevité pivoňky jiné, tak u těch roubovaných je třeba myslet na správné sázení. V tomto případě musí být pod povrchem roub, který se nachází na stonku podle srůstu. Toto místo by mělo být až 15 cm v zemi. V opačném případě je zde riziko, že rostlina bude vyrážet výhony z podnože, a nikoliv z roubu. A jak tedy na samotné množení, abyste se mohli těšit ještě z většího množství pivoněk?
Možnosti množení bylinných pivoněk
Tento druh pivoněk můžete dělit trsem nebo kořenovými řízky. Pro obě varianty platí, že je nutné rostlinu opatrně celou vykopat, očistit a rozdělit dle toho, jak je narostlá kořenová část. Dělení trsu je poměrně snadné. Zkrátka očištěnou rostlinu rozdělte tak, aby měla minimálně jeden dužnatý kořen a tři pupeny. Řez je vhodné ošetřit dřevěným uhlím či mletou skořicí.
Druhou možností je namnožení řízky z kořene. Zde netřeba hledat pupeny. Postup spočívá v tom, že z kořene nařežete cca deseticentimetrové části, které ošetříte stejně jako u výše zmíněné první varianty, tj. skořicí nebo dřevěným uhlím. Nechte nařezaný kořen několik dní zaschnout. Sázejte do skleníku nebo pařeniště, a to do písku cca 4 cm hluboko. Řízky kořene je třeba udržovat vlhké, nikoli však přemokřené, nicméně s tím pomůže právě písek.
Foto: Pixabay
Jak na množení dřevitých pivoněk
Dřevité pivoňky si můžete také namnožit, ale jedná se o mnohem náročnější úkon. Díky tomu je tento druh také méně vidět v zahradách. Sazenice můžete získat dělením trsu nebo hřížením, jakožto i řízkováním stonků a roubováním. Nejsnadnější metodou je rozdělení rostliny, ale musíte si dávat pozor na to, aby se jednalo o rostlinu s mnoha výhony z roubu.
Hřížení je sice možné a nikterak složité, ale pochopitelně vznikne sazenice jen z roubu a rostlina tak ztratí výhody podnože. Delší postranní větve přichyťte k zemi skobou nebo kolíkem, v nejnižším místě přihrňte půdou. Za dva roky by měla mít tato část rostliny už dostatečně vyvinuté kořeny, aby mohla být oddělena a přesazena.
Zdroj: ireceptar.cz, izahradkar.cz
Náhledové foto: Pixabay