Jak jíst kiwi? Se slupkou, nebo bez ní?

Kiwi

Víte, ve kterém tropickém ovoci se nachází největší porce vitamínů a lidskému tělu prospěšných látek? Ano, tušíte správně, jedná se o kiwi. Jeho sladkou dužninu mají rádi snad všichni. Kiwi obsahuje mimo jiné například vitamíny z řad A, E, K a C. Stává se doslova studnicí draslíku. Obsahuje také fosfor, hořčík, selen či jiné minerály. A to nemluvíme o spoustě vlákniny. Čínský angrešt, jak je kiwi také mnohdy nazýváno díky zemí svého původu, bylo dovezeno na Nový Zéland a následně si získalo až neuvěřitelnou oblibu. Zajímavá je především jeho konzumace.

Příčí se vám slupka?

Nejspíše ano. Právě ona se totiž velmi často spíše loupe. Najdou se ale i lidé, kteří jedí kiwi včetně slupky. Ta není nijak výrazně tvrdá, nicméně obsahuje chloupky, jež mohou být při jídle výrazně nepříjemné. Pokud si myslíte, že konzumací slupky do sebe dostanete nějaké obrovské množství vitamínů, jste nejspíše na omylu. Obsah prospěšných látek je vyvážený v celém plodu. U slupky je také velké riziko, že na ní budou ještě zbytky různých herbicidů a jiných lidskému tělu neprospěšných látek.

Kiwi

Klasické loupání i vychytávky

Kiwi lze oloupat klasicky nožem, případně škrabkou na brambory. Počítejte ale s tím, že budete prakticky celí od šťávy. Především zralejší plody sladkou šťávou doslova překypují. U měkčích plodů kiwi se vyplatí použít jednoduchý trik. Kiwi se podélně rozpůlí a vezme se půlka, která se přitlačí jednou stranou na sklenici. Následně se o její hrdlo vyloupne celý kus a v ruce vám zůstane pouze slupka.

Prostě jej sníte lžičkou

Nechcete si s tím dělat velkou hlavu. Prostě plod rozkrájejte příčně a následně vyjezte veškerou dužninu malou lžičkou. Stejně tak to lze učinit i podélně, nicméně jíst se vám bude kvůli pevnější prostřední části poněkud hůře.

Máte jinou a lepší metodu? Klidně se o ni s námi podělte v komentářích.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.