Jak jednoduše zlikvidovat plevel: Tipy na domácí herbicidy, které si vyrobíte sami
Pokud potřebujete zlikvidovat plevel, často určitě sáhnete po nějakém chemickém prostředku. Prostě taková klasika většiny z nás. Mnohdy ale nákupy různých sprejů a roztoků nejsou nezbytné, jelikož se plevel dá zlikvidovat i jednoduchým přírodním způsobem. Jak? Na některé známé i neznámé alternativy se zaměříme v následujících řádcích. Mnohdy jsou velmi jednoduché a levné.
Jedlá soda jako klasika
Začít můžeme třeba sodou bikarbonou. Ta patří mezi skvělé prostředky, jež si s plevelem zaručeně poradí. Ideální je vzít balíček jedlé sody a posypat jí místa, kde dané rostliny nechcete mít. Použít ji můžete takřka za každého počasí. Skvělý je také roztok z 500 gramů sody, 5 litrů vody a 200 ml octa. Tímto roztokem jednoduše plevel postříkáte a ta začne postupně žloutnout.
Jedlá soda: Foto Pixabay
Ocet jako přírodní herbicid
Skvěle funguje také obyčejný ocet. Jedná se fakticky o přírodní látku, kterou můžete také bez problémů dát do rozprašovače. Pozor jen na to, aby přišel do styku pouze s plevelnými rostlinami, jinak vám zničí i ty užitkové nebo okrasné.
Kuchyňská sůl
Tu je třeba rozpustit ve vodě. Ideální poměr se odhaduje na 200 g soli na 1 litr vody. Opět se směs nalije do rozprašovače a můžete začít. Samozřejmě je třeba nechat roztok nějaký čas působit. Plevel nezvadne ihned. Ideální je ale tento roztok používat pouze na příjezdových cestách a chodnících. Mohl by jinak napáchat poměrně velké a zbytečné škody.
Sůl: Foto Pixabay
Obyčejná vroucí voda
Pokud chcete vsadit na absolutně čistou práci, volte horkou vodu. Ta zničí plevel fakticky okamžitě. Na čištění chodníků, míst u vchodu do objektu a dalších prostor je horká voda ideální. Je musíte být opatrní, abyste se nepopálili.
Dřevěný popel
Zapomeňte na mech v trávníku. Popel je skvělý v tom, že obsahuje vápník a dokáže i kyselé půdy proměnit v neutrální. Mechu se pak pochopitelně skrze takovéto prostředí přestane dařit a nebude mít prostor k růstu.
Dřevěný popel: Foto Pixabay
Kopřivový roztok
Kopřiv je nyní obří množství a sklidit je není problém. Tekutý roztok s kopřiv se připraví jednoduše. 1 kg kopřiv necháte vymacerovat v 10 litrech vody zhruba 4 dny. Pravidelně ale tento roztok musíte míchat. Při fermentaci je třeba mít nádobu s roztokem uzavřenou. Nežádoucí rostliny pak roztokem polijete a máte vyhráno.
Zdroje info: Autor, tojenapad.sk, ireceoptar.cz
Plevel v chodníku: Náhledové foto Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.