Jak jednoduše založit kompost
Bio odpadu se na každé zahradě najde více než dost. Své o tom ví každý člověk, který žije v rodinném domku, má sad nebo někde zahradničí. I proto se vyplatí pořídit kompost, kam je možné všechny součásti organické hmoty umístit. Volit můžete buď klasický kompost, který si vyrobíte sami z kovu či dřeva, nebo kompostér. Na trhu se jich nachází spousta a vybrat lze přesně dle vaší potřeby. Založení samotného kompostu není věda, o čemž vás ostatně přesvědčíme v následujících řádcích.
Pořízení kompostéru je o něco jednodušší
Jak již bylo popsáno výše, alternativy existují v podstatě dvě. První spočívá ve výrobě kompostu svépomocí. Nic složitého. Stačí jen čtyři trámy a desky. kompost obdélníkového nebo čtvercového tvaru zvládnete vyrobit velmi rychle. Výborné jsou i kovové konstrukce s kovovými zábranami nebo dřevěnými deskami. Chcete-li mít všechno bez práce, vsaďte na kompostér. Na trhu je jich spousta. Podívat se můžete třeba níže.
Jak začít s plněním kompostu či kompostéru
Pořídili jste si kompostér nebo už máte kompost, ale všechno zeje prázdnotou? na dno musíte umístit drobné větvičky a ty pak pokryjete vrstvou slámy. Kompost díky tomuto začátku bude dobře provzdušněný a zbavíte se i potenciálního pachu. Poté už přijdou další součásti, jako jsou tráva, listí a jiné součásti. Sem tam se vyplatí kompost prohodit a dát do něj nějakou zeminu.
Naplněný kompostér: Foto Radek Štěpán
Nač si dát při kompostování pozor
Zapotřebí je dát pozor hlavně na dvě věci. Konkrétně se jedná o vysušení kompostu. Sucho dokáže kompostovací proces dokonale zastavit. Jeho barva zešediví a objeví se svinky. Pokropit se ho vyplatí dešťovou vodou. Vhodné je přidat ještě vlhký materiál. Pozor je třeba dát i na opak, tedy přemokření kompostu. Dochází totiž k procesu zahnívání, což si nikdo nepřeje. Opatřit kompost lze stříškou. Kompostéry mívají plastové víko. Jako prevence je ideální přidávat sušší složky a prohazovat kompost.
Organické zbytky v kompostu: Foto Pixabay
Kdy můžete kompost používat?
Musíte být trpěliví. Rozhodně nelze očekávat, že budete moci kompost využívat ihned. Záleží na podmínkách, tedy vlhkosti, teplotě a vzduchu. Do nějakých 10 týdnů byste měli mít nevyzrálý kompost, který je vhodný k mulčování. Za další dva týdny už by měl být k dispozici kompost vyzrálý typický hnědou barvou a drolivostí zeminy.
Vyzrálý kompost: Foto Pixabay
Kompost: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.