Jak efektivně zpomalit plíseň u rajčat
Jednou z nejčastějších chorob je bezesporu plíseň rajčete. Jestliže něco dokáže kompletně zlikvidovat velkou část úrody, pak je to právě ona. Tedy v případě, že necháte napadené rostliny jak tak ladem růst dále. Phytophthora infestans je rozpoznatelná vcelku jednoduše. Typická je tato plíseň především rozšiřujícími se skvrnami na listech. Postupně se ale týkají kompletně celé rostliny. Skvrny mají typickou hnědou barvu, na některých místech mohou být i dožluta.
Na ochranné aspekty je třeba myslet už při výsadbě
Asi vám to nyní v momentu napadení těžko pomůže, nicméně eliminace ideálních podmínek pro plíseň je pochopitelně základ. Plíseň potřebuje ke svému šíření hlavně vysokou vlhkost. Rajčata proto musí být na hodně slunném záhonu. Rostliny se určitě nesmí dotýkat. Také by neměly být vysazovány po bramborách, lilku, případně cuketách. Vůbec v blízkosti brambor by rajčata být neměla. Optimální je vysadit v jejich okolí měsíček lékařský, bazalku nebo aksamitník. Tyto rostliny mají vynikající dezinfekční účinky.
Foto: Pixabay
Napadené části musí okamžitě pryč!
Určitě rajčata sledujte a pravidelně zaštipujte. Pokud se plíseň objeví, pak začne samozřejmě od spodních částí rostliny. Ty by se pochopitelně neměly dotýkat povrchu země. Když už se plíseň na rostlinách objeví, napadené listy byste měli okamžitě odstranit. V případě velkého napadení rostliny, je zapotřebí její úplné vytrhnutí a následné spálení. Na kompost nepatří. Zalévejte pouze k rostlinám a trochu méně, aby rychle oschly.
Přírodní ochrana rajčat
Výbornou volbou je například výluh z česneku. Optimální nechat luhovat 50 g nadrceného česneku v 5 litrech vroucí vody. Směs luhuje 1 den a následně se přecedí přes kávový filtr. V poměru 1:4 se směs dá do rozstřikovače a aplikuje denně na rostliny. Podobnou kúrou je ta, kdy rozpustíte v 5 litrech vody 5 lžiček prášku do pečiva. Každé 3 dny se pak aplikuje na rajčata.
Náhledové foto: Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.