Jak efektivně vybrat pomerančový džus
Stojíte v supermarketu u regálu s pomerančovými džusy a rádiy byste vybrali opravdu kvalitní? Pak se určitě neorientujte pouze podle ceny. Často se vyplatí přidat nějakou tu korunu navíc a zředit si kvalitní džus doma s vodou. Získáte tak mnohem kvalitnější nápoj než nějakou náhražku plnou cukrů a jiných látek, které v těle mít zrovna dvakrát nepotřebujete. Podle čeho se tedy při této nesnadné volbě orientovat? To vám prozradíme v následujících řádcích.
100% ovocný podíl jako základní ukazatel
Džus je typ výrobku, u něhož musí být deklarován 100% ovocný podíl. Jestliže se jedná o nápoj mající nižší ovocný podíl, označován jako džus být v žádném případě nemůže. Reálně je to ale poněkud jinak, protože mnohé levné náhražky se umí za džusy docela solidně schovat a nachází se často ve stejných regálech. V džusu také nesmí být konzervanty a cukr navíc.
Dvojí charakter džusů
U džusů lze hovořit o dvou typech. Ostatně tato je to zaneseno i ve vyhlášce. Jde o džusy vyrobené z koncentrátu a šťávy, jež jsou lisovány přímo ze samotného ovoce. Džus z koncentrátu vznikla tak, že byla ze šťávy odpařena voda. Poté byl koncentrát naředěn. Proč se vlastně koncentrát vyrábí? Protože pak může džus překonat dlouhé vzdálenosti a zachová si vysokou kvalitu.
Nektary a ovocné nápoje
Mimo samotných džusů jsou v obchodech také jiné ovocné nápoje, jejichž ovocná složka je mnohem nižší. Tradičně jde o nektary, jež musí mít alespoň 50% podíl ovoce. Budete-li kupovat ovocné šťávy, pak se na podíl ovoce dobře dívejte, je často minimální, protože legislativa se ovocným šťávám v tomto ohledu nevěnuje.
A co džusy s dužninou?
Ty se v obchodech také tradičně prodávají. Samotné výlisky dužniny se do džusů ovšem dostávají až dodatečně. Zvyšuje se tak podíl vlákniny v nápoji. Někdo takové džusy preferuje, jiný ne. Jde o otázku individuální chuti. Dužnina se prakticky vždy usadí na dně lahve či krabice. Je tedy nutné džus protřepat a až po té pít.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.