Jak efektivně chránit úrodu před hlodavci
Doba sklizně mnohých plodin se už blíží a většina z nás netrpělivě očekává, až všechno schová, případně zavaří nebo přímo zkonzumuje. Velmi nepříjemného momentu se ale často dočkáme ještě před sklizní samotnou, kdy najdeme zeleninu nebo ovoce okousané od hlodavců. Ti jsou nedílnou součástí každé zahrady, a pokud tvrdíte, že se té vaší vyhýbají, jste nejspíše na omylu. Možná jen citelně nezasáhli do vaší úrody. Bránit se hlodavcům přitom lze, a to hned několika způsoby. Jakými? Na to se podíváme v následujících řádcích.
Ochrana cibulovin
Jestliže chcete efektivně ochránit před hlodavci cibuloviny, pak vsaďte na košíky z jemného pletiva. Přesně do nich můžete tulipány nebo šafrány vysadit a budete mít jakousi jistotu, že je myším a jiným hlodavcům nevydáte na pospas. Výhony cibulovin pletivem určitě prorostou a vy budete mít jistotu, že se na hlavní části hlodavci nedostanou. Myší by jinak chutné cibulky velmi rády minimálně hodně okousaly.
Bariéra z česneku
Krásnou vůni květin bez problémů přehlušíte tradičním pachem česneku. Mnohdy vám postačí, když kolem záhonu vysadíte řádky česneku. Hlodavci si na základě onoho přehlušujícího pachu rozmyslí, jestli se pustí do cibulek květin nebo do nějakých těch plodů, které se na zahrádce nacházejí.
Uchraňte úrodu
Ani již sklizená úroda nemusí být v bezpečí. Proto se vyplatí myším zabránit, aby se k ní vůbec dostaly. Stačí k tomu opět jemné pletivo, kterým obalíte bedničky, případně pytle s bramborami. Na skladovaná jablka můžete naklást větvičky cesmíny. Její pach myši zrovna také dvakrát nemusí a rozmyslí si chroupání sladkých jablek.
Pasti je třeba klást obezřetně
Samozřejmě, optimální eliminaci přemnožených hlodavců představují pasti. I ty se ale vyplatí klást tak, aby byly maximálně bezpečné pro všechny ostatní, a to především ptáky. Stačí past uložit do drenážní trubky, nebo ji lehce přiklopit střešní taškou, případně čímkoli jiným.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.