Jak dostat blechy z kožichu? Přinášíme několik domácích variant
Asi každý majitel psa zná ten pohled, kdy váš pes sedí a úporně se škrábe zadní packou. Zcela jistě to znamená, že ho něco svědí – a mohou to být právě blechy. Zakročit bychom měli co nejdříve, protože není pravda, že blechy jsou pouze problémem psů. Navíc se rychle množí, takže čím dříve zakročíme, tím rychlejší je jejich odstranění. Na trhu jsou k dostání celá spousta přípravků. Není to náhodou. Blechy totiž mohou způsobit mnohé problémy.
Co byste měli vědět o blechách
Blechy jsou menší než 4 mm, takže v srsti tmavého psa je můžeme snadno přehlédnout. Blecha má obvykle hnědošedou až černou barvu, když se nakrmí, dostává zbarvení do červena. Někdy si můžete všimnout dříve malých černých kuliček, které jsou přilepeny v srsti vašeho mazlíčka. Jedná se o trus blech. Blechy přežijí nejenom v srsti vašeho mazlíčka, ale také v různých zákoutích jeho kotce, boudy nebo pelíšku. Pokud se potýkáte s blechami, měli byste se zaměřit na samotného psa, stejně tak jako na místa, kde nejčastěji odpočívá. Samice blechy dokáže za den naklást 20 až 50 blech.
Foto: Pixabay
Nebezpečí blech
V čem jsou blechy tolik nebezpečné? Je to především způsob jejich krmení. Blechy koušou do kůže psa, což se projevuje nejprve svěděním. Pes se začne škrábat, někdy také kousat. Z malé ranky tak může vzniknout velká rána, kolem které bude řídnout srst. Tato rána může být infikována. Hrozí onemocnění, jako je alergická dermatitida či anémie. Blechy ale patří také mezi mezihostitele tasemnice psí. Olizováním a kousáním kůže si tohoto parazita zanese pes do svého těla. Tasemnice může poškodit srdce, plíce, ledviny i mozek psa. Neléčená tasemnice může způsob i smrt psa.
Domácí prostředky proti blechám
Pokud nechcete investovat do komerčních výrobků proti blechám, můžete se spolehnout na některé domácí metody. Rychlost je zkrátka naším spojencem, takže namísto shánění přípravku proti blechám můžete použít to, co máte zrovna po ruce. Jako například:
- Esenciální oleje – cedr, tymián ani levandule blechám nevoní. Pokud máte po ruce tyto bylinky nebo esenciální oleje z nich, můžete je použít. Je to neinvazivní a účinná metoda. Blechy odpuzují, ale nezabíjejí. Působí tedy spíše jako prevence, než řešení problému.
- Jedlá soda – smíchejte jedlou sodu s vodou tak, aby vznikla hustá pasta. Namažte postižené místo na kůži psa a nechte 20 minut působit. Poté omyjte teplou vodou. Je to ideální prostředek, který uklidňuje svědění (mohou ho použít také lidé). Problém s blechami to bohužel neřeší.
- Ocet – smíchejte jej s vodou ve stejném poměru. Směs dejte do rozprašovače a nastříkejte na srst psa. Blechy nemají vůni octa rády. Spousta majitelů si ale všímá, že také psi nemají rádi pach octa. Navíc i nyní se jedná spíše o prevenci, než řešení.
Zdroj info: https://porady.interia.pl/psy/news-domowe-sposoby-na-pchly-u-psa-czy-sa-skuteczne,nId,5581685
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!