Jak dát kůře z pomela ještě druhý život
Není právě jednoduché se k vnitřku pomela dobýt a vyprostit jeho lahodné dílky z hořkého obalu. A na závěr vám na stole zbude ještě silná slupka, která může v některých případech tvořit i dvě třetiny plodu. A co s ní? Vyhodit ji do koše by byla škoda.
Využít ji totiž můžete při úklidu i jako levný osvěžovač vzduchu ve skříních a dalších uzavřených prostorách.
Kůra z pomela jako osvěžovač vzduchu
Potřebovat k tomu nebudete vlastně skoro nic. Vystačíte si s kuchyňským odpadem a to doslova. Oloupanou kůru z pomela totiž stačí jen vysušit. Bude vám stačit pár dní na sluníčku nebo alternativně v troubě při cca 150 °C. Jakmile oschne, je hotovo – pozor, bílé části nesmí zhnědnout.
A co teď s ní? Je to jednoduché. Stačí ji natrhat na menší kousky (pokud jste to neudělali už předtím) a vložit ji do prodyšného sáčku. Bohatě vám postačí třeba síťka od pomerančů nebo od brambor, obal z nashi hrušky apod. Vložte usušenou kůru z pomela a zavěste ve skříni, spíži nebo třeba na chodbě. Jemná vůně citrusů vás bude provázet i několik týdnů. A kdy je na čase tuhle voňavou dekoraci vyhodit? Jakmile zhnědne nebo začne příliš měknout. Pokud na ni zapomenete, hrozí, že se stane útočištěm plísní nebo dokonce larev kuchyňských molů.
Citrusový čistič z pomela (a nejenom z něj)
Pokud byste si raději dopřáli voňavý prostředek pro univerzální úklid domácnosti, zalijte kůru z pomela a citronu (ve váhovém poměru 1:1) vinným octem a nechte asi tři týdny odpočívat. Poté sceďte a doplňte vodou ve stejném množství (např. na 200 ml citrusového čističe budete potřebovat ještě 200 ml vody). Doplňte několika kapkami čistého alkoholu, případně ještě éterickým olejem a máte hotovo.
Citrusový čistič z pomela se hodí na odstranění mastnoty a vodního kamene, ale třeba i na čištění zrcadel. A jako bonus navíc příjemně voní.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)