Jak bezpečně rozdělit hlízy? Vezměte si k ruce líh a dřevěné uhlí
Probíráte se hlízami, uloženými ve sklepě a přemýšlíte, jak ty největší co nejšetrněji a nejbezpečněji rozdělit? Máme pro vás univerzální návod, se kterým si snadno namnožíte jiřiny, begonie, ale i mnoho dalších druhů. Nebudete k tomu potřebovat skoro nic, jen ostrý nůž, čistý líh a dřevěné uhlí.
Hlízy je nejlepší rozdělit těsně před výsadbou. Například hlízy begonie je načase dělit v březnu. Než s tímto procesem začnete, zkontrolujte, zda jsou zdravé, bez známky plísní nebo napadení houbami. Takové hlízy zpravidla dělení nepřežijí.
Nemůžete dělit? Ještě není všechno ztraceno
Pokud objevíte hlízu s počátečními známkami napadení, nerozmnožíte ji. To však neznamená, že o ni definitivně přijdete. Zvláště u vzácných odrůd by to byla věčná škoda. Pokuste se hlízu naložit do fungicidního roztoku a pěstovat odděleně v samostatném květináči. S trochou štěstí se během sezóny zotaví.
Takovou revizi stojí za to zopakovat během celé doby zimování několikrát. Díky tomu máme šanci odhalit nemocné hlízy včas a zabránit infikování ostatních. Jestliže se známky infekce vyskytly, doporučujeme nařezané hlízy ošetřit fungicidy vždy. Řezané hlízy mohou být namočeny ve zředěném roztoku i preventivně.
Jak nejlépe rozdělit hlízy hlízy zimovaných rostlin?
Hlízy dělíme ostrým nožem – každý kus, který vytvoříme, musí mít alespoň jeden zdravý puk nebo očko. Používáme ostrý nůž, který před každým řezem namočíme do lihu. Předejdeme tak možnému přenášení nemocí z rostliny na rostlinu.
Řez doporučujeme posypat drceným dřevěným uhlím. Do země pak sázíme hlízy touto plochou dolů. Ihned je vysazujeme, a to nejlépe do půdy, smíchané s rašelinou a pískem. Umístíme do světlé a teplé místnosti (většina květin může přijít ven až po posledních jarních mrazících). Mírně zaléváme a hlídáme výskyt škůdců.
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)