Jak alkalická voda ovlivňuje rostliny? Hlavně příjem živin

Voda

O pH půdy přemýšlíme před výsadbou rostliny hodně. Avšak na pH vody se zapomíná. Přitom také to, jakou vodou budeme rostliny zalévat, může ovlivnit, jak ochotně budou rostliny přijímat živiny. Živiny získávají rostliny z půdy. Obvykle se proces získávání živin zrychluje v mírně kyselých podmínkách. Alkalické podmínky (pH je vyšší než 7,0) mohou snížit mobilitu iontů živin a způsobit, že jich rostlina bude mít nedostatek. Zatímco zásaditá (alkalická) voda je pro člověka prospěšná, u rostlin to neplatí.

Co je alkalická voda?

Alkalická neboli zásaditá voda je obecně pro rostliny nevhodná. Její výhodou (bohužel jedinou) je to, že snižuje hladinu fluoru, který brzdí proces fotosyntézy. A když rostliny nemůžou procházet procesem fotosyntézy, velmi jim to škodí. Stupnice pH se pohybuje od hodnoty 1 po hodnotu 14. Hodnota 7 je neutrální, pod 7 je kyselé a nad 7 alkalické (zásadité). V zásaditém prostředí má voda tendenci obsahovat více hydroxidových iontů.

Voda

Foto: Pixabay

Jak funguje alkalická voda?

Existuje několik teorií o tom, jak vlastně funguje alkalická voda a ovlivňuje růst rostlin. Zde jsou některé z nich:

  • Kvůli zvýšení hladiny pH dochází k ovlivňování růstu rostlin.
  • Alkalická voda obsahuje různé minerály nebo stopové prvky.
  • Zásaditá voda zvyšuje koncentraci vápníku a hořčíku v půdě (tyto prvky jsou důležité pro vývoj kořenů).
  • Alkalická voda zvyšuje absorpci železa v kořenech (nedostatek železa je původcem chlorózy – listy se zbarvují do žluté či hnědé barvy).
  • Alkalická voda obsahuje uhličitany, hydrogenuhličitany a další sloučeniny, které pomáhají budovat pevné buněčné stěny. To vede k lepšímu růstu a vývoji rostliny.

Jak alkalická voda ovlivňuje růst rostlin?

Aby mohly rostliny růst, potřebují živiny. Množství potřebných živin se liší v závislosti na tom, v jaké fázi růstu rostlina je. Zalévání zásaditou vodou může ovlivnit dostupnost živin v půdě. Použitím zásadité vody přidáváte určité množství minerálů, jako je vápník, draslík nebo třeba fosfor. To může obohatit půdu o tyto živiny. Tento efekt je dočasný a půda se nakonec vrátí zpět k původnímu obsahu živin. Avšak zvýšení zásaditosti sníží dostupnost živin. Pokud tedy pravidelně používáte hnojiva a k tomu alkalickou vodu, můžete plýtvat penězi, protože díky pH vody dochází ke snížení dostupnosti živin.

Rostliny milující alkalickou vodu

Existují ale rostliny, které milují alkalickou vodu. Patří mezi ně například: plamének, dlužicha, echinacea (třapatkovka), dřišťál, šeřík, oregano, javor stříbrný, řebříček obecný, borovice černá, dub velkoplodý, oleandr, kalina a mnohé další.

Zdroje info:

https://www.canna-cz.com/articles/ph-jeho-vyznam-pri-pestovani

https://flourishingplants.com/is-alkaline-water-good-for-plants/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!