Jak a čím pohnojit rajčata právě teď, aby vydržela plodit až do podzimu
Hnojení je velmi důležité, zvláště pokud pěstujete rajčata. Skvělým a ne moc známým tipem je hnojení za pomoci kvasnic. Díky němu budete mít rajčata krásná a šťavnatá.
Kvasnice jsou základní surovinou pro výrobu těsta na různé druhy pečiva. Jsou to mikrobuněčné organismy, které způsobují kynutí těsta, proto je pečivo po upečení tak nadýchané. Kvasnice se ale také dají skvěle využít na zahrádce jako hnojivo pro rajčata a jinou zeleninu. Obsahují spoustu důležitých a potřebných látek, jako například minerální soli, enzymy nebo železo a spoustu vitamínů, které přispívají k dobrému vývoji rajčat.
Proč je droždí ideálním hnojivem?
Droždí neboli kvasnice jsou skvělým pomocníkem jak v domácnosti, tak na zahrádce při pěstování zeleniny. Droždí je snadno dostupné v každém obchodě ve formě malých kostiček, takže si nemusíte lámat hlavu s jejich sháněním. Samotný roztok z droždí je ekologická forma postřiku, která neobsahuje škodlivé chemikálie, a vyvarujete se tak nežádoucím účinkům, jež mohou nastat, a zároveň uvidíte skvělou účinnost droždí. Při používání droždí je ale potřeba si i tak dávat pozor na množství, protože i větší množství roztoku může rostlinám uškodit.
Foto: Pixabay
Účinky droždí na růst a vývoj rajčat má především jeho složení. Kvasnice obsahují potřebné látky, jako například fosfor, dusík nebo hořčík. Kvasnicový roztok účinně napomáhá zdravému vývoji a růstu rajčat, bojuje se škůdci, škodlivými houbami, chorobami a plísní a eliminuje výskyt plevele. Napomáhá také vstřebávat živiny z půdy a doporučuje se nejvíce používat při výsadbě sazenic, protože se díky roztoku kořeny lépe rozvíjejí.
Jak připravit roztok z droždí?
Příprava a výroba kvasnicového roztoku není nijak složitá nebo finančně či časově náročná. Potřebujete pouze nechlórovanou vodu, 100 g droždí a cukr. Začnete tím, že do velké sklenice nalijete asi 2,5 litru čisté horké vody, přidáte 100 g droždí a promícháte. Poté přidáte asi půlku lžičky cukru, opět zamícháte a nádobu zakryjete třeba utěrkou. Směs nechte na teplém místě a pravidelně ji protřepávejte. Jakmile bude dokončena fermentace, je roztok připraven k aplikaci.
Než směs aplikujete, je nejprve potřeba záhonky s rajčaty zalít jen vodou. Potom do vody přidáte šálek směsi, promícháte a můžete aplikovat na záhonky, nejlépe ke kořenům rajčat. Směs můžete použít vícekrát a hodí se i na jiné druhy zeleniny jako například papriky nebo i na různé druhy květin. Díky tomuto roztoku se rostliny také uchrání před velkým horkem, aby nedošlo k jejich spálení.
Zdroj: https://voda235.webnode.cz/rajcata/, https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/ucinny-booster-pro-rajcata/, https://stale.ru/cs/mushrooms/drozhzhi-i-ih-rol-v-brozhenii-vina-recepty-i-pravila-prigotovleniya-bragi-na/, https://prima-receptar.cz/6-tipu-na-prorezavani-ktere-vam-pomohou-zvysit-urodu-rajcat/
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)