Jahodníky nevyžadují mnoho péče. Na určité kroky ale nezapomeňte!
Jahodníky jsou rostliny, které můžete pěstovat, i když zatím nemáte příliš mnoho zkušeností. Je totiž velká pravděpodobnost, že budete sklízet. Snažte se dodržovat několik základních pravidel a můžete se těšit na sladké červené plody, které můžete využít spoustou různých způsobů. Klíčová je především pravidelná zálivka. Je to logické: z čeho jsou tvořeny jahody? Především z vody! Tu rostlina potřebuje tedy zejména v období, kdy dochází k jejich vytváření. Pokud pěstujete rostliny na vyvýšeném záhonu nebo v květináči, je zálivka o to důležitější.
Jahodníky vyžadují pravidelnou zálivku
Možná je pro vás lákavé vzít hadici s vodou a všechny své rostliny pohodlně pokropit. Bohužel, jahodníky patří mezi rostliny, které jsou náchylné k hnilobě a plísním. Proto byste měli zálivku vést k základně rostliny a pokud možno se vyhnout listům a plodům. Pomoci si můžete kapkovou závlahou nebo také mulčem ze slámy, kterým vytvoříte bariéru mezi vlhkou zemí a plody či listy, které jsou tak náchylné na hnilobu.
Hnojení prospívá zdraví rostliny
Jahodníky jsou „žravé“ co se množství živin týká. Sáhněte po hnojivech s vysokým obsahem draslíku, nejlépe v tekuté formě. Používat je můžete obvykle jednou za dva týdny (respektujte ale návod na obalu). Takovým hnojivem povzbudíte rostlinu ke květu – a čím víc květů máte, tím více plodů můžete sklidit. Pokud nemáte po ruce hnojivo přímo na jahodníky, můžete použít i to na rajčata.
Jahodníky si chraňte před škůdci
Myši, ptáci nebo slimáci – to jsou všechno škůdci, kteří si na sladkých plodech rádi pochutnají. Pokud se s nimi nechcete dělit o úrodu, měli byste zapracovat na způsobu, jak je odradit. Proti slimákům existuje celá řada opatření, jako je sůl, vaječné skořápky, měděný pásek či ostré kamínky tvořící bariéru kolem rostlin. Proti ptákům je vhodné použít síť, kterou svou rostliny přikryjete. Někteří namalují na kameny plody jahod (ještě v době, kdy se jahody samotné netvoří). Ptáci je přijdou sníst, avšak kontakt s kamenem jim není příjemný, a tak si toto místo mohou zapamatovat jako to, kde plody ve skutečnosti nejsou.
Každé tři až čtyři roky nové rostliny
Pamatujte si (popřípadě si poznačte), kdy jste nové rostliny zasadili. Po třech až čtyřech letech totiž už nebudou dávat tolik ovoce. Budete si muset pořídit nové rostliny. Naštěstí máte mladé rostlinky po ruce zdarma – stačí nechat zakořenit šlahouny, které jahodník produkují. Je to velice snadné. Jakmile zakoření, odřízněte šlahoun od mateřské rostliny a můžete ho přemístit kamkoliv chcete.
Zdroje info:
https://www.lovethegarden.com/pl-pl/przewodnik-upraw/uprawa-truskawek
https://magazin.specialnizahradnictvi.cz/jak-doma-pestovat-jahody-rodit-vam-budou-cely-rok/
Foto: Unsplash
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!