Jahodník vadne: Ne vždy je na vině konec vegetačního období
To, že jahodník vadne, může znamenat, že je nějakým způsobem oslaben nebo se chystá na konec sezóny. Tím, že odhalíte příčinu včas, můžete zavést příslušná opatření a svou rostlinku ještě zachránit. Nevyplácí se jahodník hned vyhodit. Pravdou ale je, že jakmile vadnutí nastane, je jen těžké situaci zvrátit, pokud je důvodem vadnutí patogen. Pojďme se podívat na nejčastější příčiny vadnutí jahodníku.
Jahodník vadne suchem
Právě nedostatečná zálivka a sucho jsou nejčastější příčinou toho, že vaše rostliny vadnou. Řešení je jednoduché: dodat svým rostlinám dostatek vody. Zálivku provádíme večer nebo brzy ráno, a to ke kořenům. Rostlina by neměla stát dlouho ve vodě, protože to zase může způsobit plísně. Zaléváme tedy na základě potřeb svých rostlin.
Foto: Pixabay
Jahodník a nízké teploty
Nízké teploty mohou být příčinou toho, že se voda nedostane do všech míst jahodníku. Její proudění cévní strukturou je totiž omezeno. Díky tomu dochází ke ztrátě tuhosti listů a stonků – čili k vadnutí. Dobrou zprávou je to, že rostliny rozpoznají teplotní posun a neodumřou. Přejdou pouze do režimu spánku. Poté, když teploty opět stoupnou, se rodina probudí a vyšle nové listy.
Jahodníky vadnou v prostředí s vysokou slaností
Pokud je salinita okolního prostředí vyšší než v buňce bude voda namísto přijímání odčerpávána pryč. Rostlina ji tudíž nemůže přijmout, což způsobí vadnutí rostliny. Je důležité sledovat složení půdy.
Příliš mnoho vody
Už jsme naznačili, že vadí nadměrné i nedostatečné množství vody. Pokud jahodník stojí delší dobu ve vodě, může poklesnout hladina kyslíku natolik, že kořeny nemohou dýchat. Pokud k tomu dojde, nejsou kořeny schopny dopravit vodu nahoru rostlině, i když v ní stojí a mají jí nadbytek. Dochází k vadnutí rostliny a k vážnému ohrožení jejího stavu.
Onemocnění a škůdci na jahodníku
Jahodník, který je napaden škůdci nebo chorobou, velmi pravděpodobně v určité fázi začne vadnout. Důvodem je to, že patogenní houby či bakterie napadnou pletiva jahodníku. Jakmile se patogenní organismy takto dostanou do struktur rostliny, mohou ucpat její cévní systém, který slouží k transportu vody (mimo jiné). Kvůli tomu dochází k vadnutí. Buněčná struktura ztrácí svou celistvost, vznikají otvory, kterými voda ještě více utíká. Nakonec dochází k tomu, že rostliny odumírají.
Zdroje info:
https://strawberryplants.org/wilting-strawberry-plants/
https://optolov.ru/cs/dizajjn-koridora/mail-pochemu-vyanut-kusty-zemlyaniki-pochemu-vyanet-zemlyanika.html
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!