Jahodník pěstovaný v nádobě vyžaduje zvláštní péči. Nezapomeňte hnojit

Jahodník

Pěstovat jahodník v květináči (či jiné nádobě) není náročné. Ve skutečnosti to může ušetřit spoustu místa. Své vlastní jahody tak mohou sklízet i ti, kteří mají k dispozici pouze balkon nebo terasu. Jahodníky v nádobách mohou přinést stejnou úrodu, jako když je pěstujete přímo na zahradě. Určité rozdíly v pěstování ale existují.

Jahodník v zimě

Když přichází zima, může se zdát, že jahodník odumírá. Pokud je o něj dobře postaráno, na jaře se zase rozroste. V zimě jeho listy zhnědnou, a ačkoli jahodník vypadá jako mrtvý, není tomu tak. To se jenom dostává do klidového režimu, aby mohl přežít zimu. Díky tomu, že se zbaví nadzemních částí, má nízké metabolické nároky. Omezena je jeho potřeba zálivky i hnojení. A nezáleží na tom, jestli rostlinu pěstujete v nádobě nebo přímo na záhonu.

Jahody
Foto: Unsplash

Dopřejte mu dostatek prostoru

Jahodník je rostlina, která si může vystačit s malým prostorem. Pokud chcete sklízet maximum, měli byste mu ale dopřát dostatek prostoru. Přeplněný květináč může způsobit potíže s čerpáním živin i dostatkem vláhy. Příliš mnoho rostlin na jedné ploše se nemusí projevit na vzhledu jahodníků – ty mohou bujně růst a poskytovat dostatek listů. Projeví se to ale právě na množství plodů.

Jahodník vysílá šlahouny

Jedním z nejrychlejších způsobů, jak můžete své jahody množit, je prostřednictvím šlahounů, které vysílají. Pamatujte si ale, že tyto šlahouny vyžadují dost energie a rostlinu v květináči oslabují. Proto je dobré je odříznout hned, jak jste si jistí, že se jedná o šlahouny. Rostlina pak bude moci nasměrovat svou energii tam, kam potřebujete – na výrobu šťavnatých plodů!

Pozor na velké množství slunce

I když jahodníky patří mezi rostliny, které milují slunce, pokud je pěstujete v nádobách, může to být problém. Kořeny jsou totiž nadměrně zahřívány. Důvodem je to, že zemina v nádobách se ohřívá rychleji než ta na záhonu. Teplo můžete zmírnit, když nádoby postavíte tam, kde na ně nebude svítit silné polední slunce (popřípadě je v kritickou dobu zastíníte). Zeminu je možné ochladit také postříkáním nádoby vodou nebo tím, že kolem ní omotáte alobal či jiný reflexní materiál, který odráží světlo.

Jahodník vyžaduje častější zálivku

Vlhkost z půdy se vypařuje rychleji právě z nádob. Důležité je zalévat jahodníky tak, abyste se vyhnuli vysušené nebo naopak přemokřené půdě. To může vyžadovat častější zálivku s menším množstvím vody, klidně i několikrát denně. Je dobré, aby nádoba, ve které jahodníky pěstujete, měla drenážní otvory, které umožní odtok přebytečné vody.

Hnojení na podzim

Ačkoli by se mohlo zdát, že jakmile jahody poskytnou poslední plody, přechází do období klidu, není tomu tak. Jsou zaneprázdněny růstem a vysíláním šlahounů. To znamená, že bychom o ně měli pečovat i v době, kdy už neplodí. Je dobré přidávat jahodníkům hnojiva. Můžete to dělat až do konce října, ale od září už nepoužívejte hnojiva s vysokým obsahem dusíku a hořčíku. Vhodná jsou hnojiva s obsahem vápníku, fosforu či draslíku.

Zdroje info:

https://strawberryplants.org/growing-strawberries-in-containers/

https://www.thespruce.com/how-to-grow-strawberry-plants-in-pots-1401968

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!