Jahodám prospívá čerstvý i granulovaný slepičí trus, ale pozor na přemíru čpavku

Jahodník

Metody našich babiček jsou v moderním zahrádkářství stále ještě velmi oblíbené. A řada z nich nedala dopustit na použití slepičího trusu. Aby také ne, když kdysi bývaly slepice na každé zahradě. Pokud ovšem nevíte, jak na to, mohli byste si tímto způsobem snadno ublížit.

V trusu je totiž obsaženo velké množství čpavku, který může popálit kořeny vašich ovocných keříků. A jak tomu tedy předejít? Vezměte si k ruce trus sušený nebo vsaďte na správnou úpravu toho čerstvého.

Hnojení čerstvým trusem není vhodné

Pokud už jste někdy tento způsob výživy rostlin použili, pak to nejspíš víte, ovšem opakování nikdy nemůže uškodit. Takže chcete-li hnojit jahody slepičím trusem, pak ho nejdříve 5-7 dní nechte odstát v zakryté nádobě. Budete potřebovat asi půl litrové sklenice nasbíraných kuřinců a deset litrů vody.

Jahody

Foto: Pixabay

Během deseti dní řádně míchejte (nejlépe každý den), což umožní část amoniaku zredukovat, takže poté bude pro rostliny již úplně bezpečný. Ke každé jahodě by poté měl přijít jeden litr tohoto roztoku.

Hnojivo z granulovaného trusu budete mít ihned

Granulovaný trus je vyčištěn od mnoha nežádoucích látek i od přebytku amoniaku. Vezměte granule v množství jednoho litru a nasypte je do 10 litrů vody, dobře zamíchejte a nechte dvě hodiny pod víkem odpočívat. Pot této době promíchejte a použijte jako zálivku. Opět v množství jeden litr na jeden jahodový keřík.

Jahody po ní budou jako znovuzrozené, rychle pustí další listy a posílí se i jejich kořenový systém. A to se samozřejmě na vaší úrodě jahod pozitivně odrazí. A kdy hnojit? První hnojení je na řadě v květnu nebo nejpozději na plátku června, druhé by pak mělo přijít poté, co jahody odkvetou. Uvidíte, jak báječná letos vaše sklizeň jahod bude!

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)