Jádroviny: duben je ideální období pro jejich ochranu
Jádroviny: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Čím je strom zdravější, tím lepší úrody můžete dosáhnout. Pokud se snažíte dosáhnout co nejlepších výsledků, věnujte se na jaře ochraně svých jádrovin. Zaměřte se zejména na choroby, které se na vaší zahradě již vyskytly, nebo se dokonce vyskytují pravidelně. Tyto nemoci mohou být volně šířeny mnohými škůdci. A právě proti těmto škůdcům je potřeba zakročit. Ideálně právě v dubnu.
Strupovitost nepřítelem jádrovin
Strupovitost se projevuje nevzhledně vypadajícími plody. Může se projevit pouze u několika plodů nebo u celé úrody. Pokud se objevuje pouze v malém množství, není postřik potřeba. Nejprve se projevuje jako zelenohnědými skvrnami na spodní straně listů, u plodů se projevuje nejprve tak, že předčasně odpadávají, později také nezvhlednou slupkou: ta je popraskaná, hrubá a nachází se na ní černé skvrny. Mezi vhodné postřiky patří Kuprikol , Rubigan EC či Sulka.
Jádroviny: Zdroj obrázku Pixabay.com
Padlí u jabloní velmi časté
Další nepříjemností u jádrovin, a zejména pak u jabloní, je padlí. Projevuje se jako šedobílý povlak na nových výhonech. Tento povlak postupně hnědne a nové výhony tak hynou. Také květy jsou ohroženy: zasychají a odpadávají. Své jabloně můžete chránit například soupravou Zdravé jablko (která je vhodná i na strupovitost, použít ji můžete u všech druhů jádrovin, nejen u jabloní), ale také Discus, Karathane LC, Rubigan EC či Sulikol.
Plodomorka hrušková si pochutnává na vaší úrodě
Napadené jsou mladé hruštičky, které nejprve rostou rychleji než ostatní. Poté se ale jejich tvar mění na kulovitý a růst ustává. Napadená hruška odpadá ze stromu. Právě takto se projevuje řádění larev plodomorky hruškové. Abyste se jich účinně zbavili, použijte postřik Decis 2,5 EC, a to i do půdy v okolí stromu (z ní se totiž plodomorky rozlétají, aby mohli dále škodit).
Nejznámější nepřítel jabloní: obaleč jablečný
Obaleč jablečný je velmi nepříjemný: dokáže zničit velkou část úrody. Jeho larvy se prokousávají jablky až do jádřince, takže jablko pak nemá dostatek výživy a předčasně dozrává. Poté plod odpadá. Ochrana je poměrně náročná, můžete na to jít ale dvěma způsoby. Buď se rozhodnete pro použití lepového pásu, který se umísťuje na kmen stromu. Housenky se na něj přilepí, ale je nutné jejich každodenní odstraňování. Dalším způsobem je použití chemických postřiků jako je například Karate Zeon 5 CS či Calypso 480 SC.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!