Jací jsou nejznámější škůdci ve skleníku

Mšice

Když pěstujeme rostliny ve skleníku, má to jednu velkou výhodu, nejsme totiž závislí na počasí.  Nevýhodou naopak jsou škůdci ve skleníku, kteří nás při venkovním pěstování neohrozí. Jedná se především o svilušky, mšice, molice a plazivé škůdce. O škůdcích v půdě ve skleníku i na rostlinách si dnes povíme více.

Molice

Molice napadají spíše okrasné skleníkové rostliny, kterým vysávají šťávu. Na listech nechávají výměšky, kde se zachycuje čerň, takže s okrasné rostliny vznikne pravý opak. Do skleníku se dostávají nejčastěji z kopřiv nebo jiného plevele. Dospělá molice je velká asi 2 mm a šedobílými křídly, která jsou včetně těla pokryta voskovými výpotky.  Díky nim tento škůdce ve skleníku odolává chemickým prostředkům.  Zahubit ji můžeme opakovaným postřikem Actellicu 50 EC nebo Mospilan.

Svilušky a mšice

Svilušky jsou maličcí roztoči někdy nazývaní jako ,,červení pavoučci‘‘. Vyskytují se ve velmi početných skupinách a kladou drobounká vajíčka, která můžeme vidět jen za pomoci lupy. Toho škůdce ve skleníku poznáme podle jemného bělavého závoje na listech nebo stoncích rostlin. Jejich výskyt však může signalizovat jen žloutnoucí nebo opadávají listy. Sviluškám vyhovuje teplé a suché prostředí, takže při menším výskytu postačí často mlžit postižené rostliny. Pokud se však přemnoží, pomůže už jen chemie třeba Magus nebo  Zelone. Dalším podobným škůdcem jsou mšice. Jedná se o okřídlený hmyz, který způsobuje škody hlavně na malých semenáčcích. Na jejich likvidaci bylo vyvinuto spoustu insekticidů jako např. Pirimor či Karate.

Plaziví škůdci

Jedná se o škůdce na zelenině ve sklenících, ale můžeme na ně narazit i na záhonech mimo skleník. Do této skupiny patří slimáci a hlemýždi všech možných druhů. Do skleníku se dostanou s truhlíky nebo květináči. Bojujeme proti nim opět chemickými prostředky stejným jako na volném záhoně. Osvědčeným přípravkem je Mesurol.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.