Jabloně můžete vysadit právě teď. Postup krok za krokem

Jabloně

Jabloně, stejně jako jiné dřeviny, můžeme vysazovat na podzim nebo na jaře. Výsadba v průběhu října zajišťuje dostatečně prohřátou půdu, díky čemuž nově vysazené dřeviny dobře zakoření. Stromy z podzimní výsadby umí lépe hospodařit se zimní a později i s jarní zálivkou. Při jarní výsadbě je důležité myslet často na zálivku, protože někdy jsou příliš vysoké teploty a málo srážek. U podzimní výsadby tato starost odpadá.

Jabloně jsou nenáročné

Jabloně patří k nejoblíbenějším dřevinám, které jsou v českých zahradách. Důvod je prostý: jejich plody umíme zpracovat a navíc je péče o stromky poměrně nenáročná. V dnešní době už si můžete zvolit takové druhy, které jsou odolné vůči chorobám a škůdcům. Pokud se rozhodnete začít jabloně pěstovat na své zahradě, je dobré pořídit si minimálně dva stromky (klidně různé odrůdy, měly by ale kvést současně), i když se jedná o samosprašný strom. Zajišťuje to lepší úrodu, protože se opylují navzájem.

Jabloně
Foto: Unsplash

Výběr sazenice

Ať už vybíráte jabloň či jiný ovocný strom, pravidla jsou stejná. Vždy je třeba porovnat průměr kmene v poměru ke stáří stromku. Čím je sazenice starší, tím dříve můžete začít sklízet – poprvé stromky plodí ve dvou až třech letech. Vaše sazenice by měla mít výšku 120 až 150 cm a kmen o průměru asi 12 cm. Zkontrolujte si také to, jaké mrazy sazenice vydrží. Jabloně jsou obvykle mrazuvzdorné, avšak některé odrůdy mohou být citlivější.

  • Pokud si můžete vybrat mezi sazenicí, kde jsou kořeny zabalené, a tou, která je pěstována v nádobě, měli byste zvolit druhou variantu. Kořeny jsou totiž lépe chráněny před vysycháním či mechanickým poškození. Často jsou také odolnější.

Jabloně a základní pravidla výsadby

Pokud chcete koupit novou jabloň, protože vám ta stará už neplodí tak, jak by měla, je třeba najít pro ni vhodné místo. Rozhodně ji nesázejte do otvoru po tomto „starém“ stromu, ani v blízkosti starších stromů. Půda je už vyčerpaná o živiny, které strom potřebuje. Pokud vykopete starý strom, potrvá pět let, než se půda obnoví o vyčerpané živiny. Přitom je ale třeba zachovat základní požadavky na stanoviště rostliny.

  • Půdu si připravte předtím, než si mladý stromek přinesete domů. Odstraňte plevel a prokypřete ji.
  • Výsadbová jáma by měla být dvakrát širší a dvakrát hlubší, než je kořenový bal sazenice.
  • Na dno jámy dejte vrstvu kompostu, která poskytne mladému stromku tolik potřebné živiny.
  • Sazenice zbavte poškozených kořenů a před samotnou výsadbou ponořte kořeny rostliny na dvě až tři hodiny do vody.
  • Po výsadbě je dobré provést první řez. To nasměruje energii rostliny k tvorbě kořenové části, nikoli té nadzemní. A to je důležité pro vitalitu mladého stromku.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/sadzonki-jabloni-krok-po-kroku-jak-wybrac-drzewka-jabloni/

https://www.symbiom.cz/blog-post/planujete-sazet-ovocne-stromy-a-kere-na-podzim-drzte-se-techto-zakladnich-pravidel

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!